Skip Navigation
 

42. ABSOLUTYZM EUROPEJSKI

Rzymskie zapusty

Matthias Schulz, BLUTIGER KARNEVAL – Der Papst vereinigt neue Rekruten seiner Schweizergarde – in Gedanken an die totale Pluenderung Roms: Vor fast 500 Jahren geriet ein deutschen Soeldnerheer vollkommen ausser Kontrolle; Der Spiegel, 19/2009, s. 140-41
Dziś przypada 490. rocznica zdobycia i krwawego splondrowania Rzymu przez landsknechtów, przy czym rządzili oni w Rzymie kilka tygodni, aż wypędził ich odór rozkładających się zwłok, których nie było komu grzebać.
Sprawa zaczęła się, gdy w roku 1522 księciem Mediolanu został Franciszek II Sforca, kuzyn królowej Polski Bony, który chciał wykorzystać zafundowaną przez Jagiellonów rewolucję luterańską dla awansu na Księcia Lombardii, która podlegała Habsburgom. W tym celu zaprosił do Włoch króla Francji Franciszka I, wobec czego cesarz Karol V musiał POPROSIĆ LUTRA o pomoc w stłumieniu Wojny Chłopskiej i najem landsknechtów luterańskich, gdyż tylko ci MOGLI pokonać Francuzów, co sprawdziło się w bitwie pod Pawią w r. 1525, gdzie król Francji i książę Mediolanu dostali się do niewoli.
W odpowiedzi na to Bona uwolniła Albrechta Hohenzollerna, gdyż tylko ten mógł stawić czoła Karolowi V w otwartym polu. Wobec tego przeciw Jagiellonom wystąpił sułtan Sulejman Wspaniały gromiąc w r. 1526 Węgrów pod Mohaczem, co dało Czechy, Śląsk i zachodnie Węgry Habsburgom. Karol V zawarł wprawdzie w Madrycie pokój z Franciszkiem I, ale był niewypłacalny, gdyż wojna turecka pochłonęła ogromne sumy więc zwolnił luterańskich landsknechtów BEZ ODPRAWY. Ci głodowali, ale północnych Włoch nie opuścili, gdyż wpadli na szatański pomysł, żeby zdobyć Rzym i ogłosić papieżem MARCINA LUTRA.
Wobec tego powinien ich spłacić papież Klemens VII Medyceusz, ale liczył, że z buntownikami rozprawią się Szwajcarzy, którzy też nie mieli ochoty. 5 maja 1527 zbuntowana armia stanęła pod murami Rzymu i o świcie dnia następnego podjęła szturm. 2 szturmy Szwajcarzy odparli, zabijając wodza landsknechtów Karola Burbona, ale oblegający zauważyli, że działa obrońców są źle ustawione więc III szturm się udał. W Rzymie zginęło 10 tysięcy ludzi; kardynałów, którzy nie godzili się na wybór Marcina Lutra na papieża torturowano więc konklawe w końcu UDAŁO SIĘ, ale kościoły zostały złupione jako KATOLICKIE.
Tak się zakończył sojusz Karola V z Marcinem Lutrem.
 
 
« powrót|drukuj