Skip Navigation
 

42. ABSOLUTYZM EUROPEJSKI

Rzymskie zapusty

Matthias Schulz, BLUTIGER KARNEVAL – Der Papst vereinigt neue Rekruten seiner Schweizergarde – in Gedanken an die totale Pluenderung Roms: Vor fast 500 Jahren geriet ein deutschen Soeldnerheer vollkommen ausser Kontrolle; Der Spiegel, 19/2009, s. 140-41

Dziś przypada 490. rocznica zdobycia i krwawego splondrowania Rzymu przez landsknechtów, przy czym rządzili oni w Rzymie kilka tygodni, aż wypędził ich odór rozkładających się zwłok, których nie było komu grzebać.

Sprawa zaczęła się, gdy w roku 1522 księciem Mediolanu został Franciszek II Sforca, kuzyn królowej Polski Bony, który chciał wykorzystać zafundowaną przez Jagiellonów rewolucję luterańską dla awansu na Księcia Lombardii, która podlegała Habsburgom. W tym celu zaprosił do Włoch króla Francji Franciszka I, wobec czego cesarz Karol V musiał POPROSIĆ LUTRA o pomoc w stłumieniu Wojny Chłopskiej i najem landsknechtów łużyckich, gdyż oni MOGLI pokonać Francuzów, co sprawdziło się w bitwie pod Pawią w r. 1525, gdzie król Francji i książę Mediolanu dostali się do niewoli.

W odpowiedzi na to Bona uwolniła Albrechta Hohenzollerna, gdyż tylko ten mógł stawić czoła Karolowi V w otwartym polu. Wobec tego przeciw Jagiellonom wystąpił sułtan Sulejman Wspaniały gromiąc w r. 1526 Węgrów pod Mohaczem, co dało Czechy, Śląsk i zachodnie Węgry Habsburgom. Karol V zawarł wprawdzie w Madrycie pokój z Franciszkiem I, ale był niewypłacalny, gdyż wojna turecka pochłonęła ogromne sumy więc odprawił landsknechtów Bez Zapłaty pod pretekstem, że chłopi Służą Bez Żołdu. Ci poskarżyli się Lutrowi, który obiecał Swym Barankom godziwą zapłatę za Służbę, Krew i Kości, i poradził Okupację Rzymu. Wobec tego ci wpadli na szatański pomysł, żeby zdobyć Rzym i ogłosić papieżem Marcina Lutra... OT CHŁOPSKA GŁOWA.

Wobec tego powinien ich spłacić papież Klemens VII Medyceusz, ale liczył, że z buntownikami rozprawią się Szwajcarzy. 5 maja 1527 ta armia luterańska stanęła pod murami Rzymu i o świcie dnia następnego podjęła szturm. 2 szturmy Szwajcarzy odparli, zabijając wodza landsknechtów Karola Burbona, ale oblegający zauważyli, że działa obrońców są źle ustawione, wobec czego III szturm się udał.

W Rzymie zginęło 10 tysięcy ludzi; kardynałów, którzy nie godzili się na wybór Marcina Lutra na papieża torturowano więc to Luterańskie konklawe w końcu się UDAŁO, ale kościoły zostały złupione jako KATOLICKIE. - Tak się zakończył sojusz Karola V z Marcinem Lutrem.

O zniszczenie Rzymu - w tym Forum Romanum jako Dworu Papieskiego - oskarżono Lutra, ale ten się WYPARŁ twierdząc, że Poradził BARANOM Okupację Rzymu, ale Barany nie wiedziały, co to Okupacja... To postawiło w Podejrzeniu Królową Polską, która była rodu Niepapieskiego - ale Odium wziął na siebie Henryk VIII.
 
 
« powrót|drukuj