Skip Navigation
 

Kolonia przed budową kościoła Mariackieg

26. ARCHITEKTURA NIEMIECKA

Architektura kolońska

ARCHITEKTURA KOLOŃSKA

Pełna rzymska nazwa Kolonii była COLONIA CLAUDIA ARA AGRIPPINENSIS, co może odnosić się do Agrypiny Młodszej czy Starszej, lub Rzymskiej Damy, która zachowała się tylko w polskiej historiografii przedjezuickiej, jako Królowa JULIA, córka Juliusza Cezara, która po rozwodzie z Lubranem w r. 31 pne otrzymała w odprawie Łużyce i została Księżną Bawarii, co należy rozumieć jako urząd rzymskiego protektora Germanii. Julii nie było jednak stać na ARCHITEKTURĘ KOLOŃSKĄ, która jest pomnikiem jakiegoś MONOPOLU dającego krociowe zyski, jak Piramidy? Mitologia skandynawska mówi, że ŚWIATEM RZĄDZILI Asowie i Wanowie, ale doszło między nimi do wojny, w trakcie której Apollin zdobyli Asgard, gdyż mury nie były ukończone. Ja uważam, że był to w Kijów po r. 1628 pne, co datuje Złotą Bramę na XVII w. pne.

Przy kolońskim Starym Rynku odkryto pozostałości pałacu rzymskiego, którego nadreński fronton mierzył 90 m. Rzymskie Pretprium na Oversburgu miało zaś mieć fasadę nadreńską 180 m. W Kunstreisefuerer RHEINLAND (Roland Guenter, Gondrom Verlag 1989) czytamy na s. 15, że wiele budynków w Nadrenii posiada wmurowaną antyczną sztukaterię architektoniczną – która może pochodzić z pałacu Cesarskiego. W r. 1106. Mieszczanie kolońscy stanęli w obronie cesarza Henryka IV i rozgromili przy pomocy chłopskiej piechoty jego syna, króla niemieckiego Henryka V, znanego nam z bitwy na Psim Polu. Po tym zwycięstwie cesarz odpowiedział im jednak "Murzyn zrobił swoje" więc ci sprzedali go niesfornemu synowi a pałac cesarski rozebrali użytkując materiał do BUDOWY MURÓW.

Tym tłumaczę zagadkę pałacu Królewskiego na zamku GÓRA w Płocku, który runął do Wisły podczas renesansowej przebudowy. Był on z wapienia, gdyż w Płocku przez wieki wypalano wapno z „kamienia wiślanego”, którego teraz nie ma. Z ikonografii wiemy, że obudowaną megalitycznie górę zwaną Gopłem tj. orlim lub sokolim gniazdem wieńczył 2-piętrowy trójbok z arkadowym parterem, otwarty na południe, a poniżej były zamki Średni i Niski.

Ikonografia wnętrza przypomina Podwójną Kaplicę w Chebie, która ma kopię na zamkach norymberskim. Kaplice te były WARTOWNIAMI wzniesionymi przez warsztat koloński, przysłany do przebudowy zamku norymberskiego na KRÓLEWSKI, bo po śmierci Foroneusza Praga musiała uciekać też z Norymbergii do Chebu. Tą ofensywę Hellenów powstrzymał dopiero Innachos z Wrocławia pokojem z Tartessem, którego ambicje nie sięgały daleko poza Ren.

Dolnomozańską genezę polskiej urbanistyki tłumaczy architektura kolońska w świetle Europejskiej Atlantydy jako efektu SUDECKIEJ metalurgii żelaza i stali. Wstępem do architektury kolońskiej są kremliny kieleckie jako STALOWNIE, które zbudował Chęsa, który po wygnaniu z Krakowa i Poznania zaczął tworzyć w Czechach architekturę „prakolońską”, co sformułował w swym grobowcu w postaci rotundy-wieży św. Wita na Hradczanie.

Trzeba sprawdzić, czy sztukateria kremlinów kieleckich jest z kamienia NADREŃSKIEGO – bo wtedy byłaby balastem z Nadrenii – czy tylko odkuwana wg nadreńskich wzorców. To jest pozytywny wniosek, bo dający się zweryfikować. Sztukateria kremlinu w Rudach Raciborskich jest prymitywna – jakby nie można było dowieźć kamieniarki nadreńskiej a czeskiej jeszcze nie było?

Wg mej systematyki architektonicznej to Wspaniała Kolonia powstała na skutek aneksji lewego brzegu Renu przez Foroneusza z Wrocławia jako Księcia Małżonka Pragi. Zamierzali oni prawdopodobnie przenieść metalurgię brdneńską nad Ren, gdzie była alpejska ruda i westfalski węgiel, co zrealizowali dopiero Kimeriowie-Celtowie w Hallsztacie. Foroneusz poległ w walce z Hellenami a jego ojciec zawarł pokój z Tartessem. W Kolonii na Oversburgu był NAJWSPANALSZY pałac Cesarski, który miał bliźniaka na zamku Królewskim w Płocku, zbudowanym prawdopodobnie przez następcę Asklepiosa Machanona jako Amazon, od którego pochodzi MAZOWSZE. Ta architektura w Polsce nie mogła utrzymać się, bo nie było doskonałego kamienia nadreńskiego więc zniiknęła wraz z pojawieniem się TANIEJ cegły, którą upowszechnił zięć Posejdona Tymoteusz.

Adam Krzemiński, SŁOŃ OD KALIFA – Legendy są rozsypane wokół tej magicznej rzeki. O rzymskich konsulach, niemieckich raubritterach, o zwaśnionych braciach, mieszkających w dwóch zamkach sąsiadujących na ostrej grani. O rabinie z Bacharach, i o piersiastej Germanii trzymającej straż przy ojczulku Renie, Polityka, 30 VIII 03, s. 84-8

Saksończyk Wagner pisał o Renie a nie o bajecznej saskiej Łabie, na co ma usprawiedliwienie, że Ren stworzył Germanię a Kolonia Niemcy. Ojczulek Ren, któremu pozostała tylko cycata córka, jest NAJŁADNIEJSZY NA ŚWIECIE, bo ładniejsza jest tylko saska Łaba – może jako cycata córka Rena? Ren był zawsze rzeką przemysłową – pardon, BO od Kimeriów ukraińskich, którzy zbudowali tam zamki dla przeróbki rudy szwajcarskiej.

W tytułowym artykule czytamy, że istnieje starożytny kanał pod górami Eifla dostarczający doskonałą wodę z Mozeli-Trewiru do Kolonii. Mieli to budować Rzymianie, ale ja nie jestem tego pewny. Największy system kanałów podziemnych jest k. Jeziora Wan, co mieli budować Urartowie, z czym kojarzą się TUNELE POD ANDAMI, które – w świetle Sudeckiej Metalurgii Żelaza – mogły być budowane przez Tartess-Tanger do komunikacji między Amazonką a Pacyfikiem, gdzie były największe zasoby miedzi i cyny, które za Szangów eksploatowali Chińczycy.

Kanał Trewir-Kolonia łączy się ze Stołecznością Kolonii, czyli architekturą KOLOŃSKĄ.

CZERWONA KATEDRA, Newsweek Polska, 7 12 2003, str. 87

Amerykanie wytłumaczyli Niemcom, że katedra w Akwizgranie jest Karola Wielkiego, przed czym Niemcy bronili się rękami i nogami. W Newsweeku czytamy DZISIEJSZA KATEDRA ZOSTAŁA WYBUDOWANA W LATACH OKOŁO 790-805 JAKO KAPLICA PAŁACOWA CESARZA KAROLA WIELKIEGO.

Bardzo się cieszę, że Niemcy uwierzyli Amerykanom, bo ja im tego wytłumaczyć nie mogłem. W mej encyklopedii pod hasłem AKWIZGRAN pisze: „...; katedra (VIII-XIX wiek.; najstarsza część: oktogonalna, słynna kaplica pałacowa Karola Wielkiego, wzniesiona 798-805 przez Oda z Metzu), ...” (Encyklop. Powsz. PWN, wyd. II, tom 1, W-wa 1983, s. 57). Jest to jednak przesunięciem sekwencji, gdyż RZYMSKI oktogon adaptowano na KATEDRĘ Karola Wlk, która posłużyła za wzór minsterowi akwizgrańskiemu, gdy pałac akwizgrański powstał z przebudowy rzymskiego zespołu koszarowego.

Ja tłumaczę architekturę gotycką wizytą Karola Wielkiego w Krakowie w r. 789, gdzie spotkał się on z Leszkiem III Wyścigowym i kalifem z Bagdadu, oraz SWYM palatynem Bretanii Rolandem II, który wcześniej na czele floty polskiej i skandynawskiej rozgromił flotę Franków, co wydawało Francję Normanom. Kalif przyjechał do Krakowa, żeby odzyskać Iran i Indie a Karol żeby ratować Francję. Pamiątką tej wizyty Karola jest katedra w Halberstadtcie.

Ta chronologia opiera się na hermie Karola Wielkiego, która ma nos z wydatnymi nazdrzami, gdy Karol Wlk miał nos przypłaszczony. Karol z Hermy Ofiarowuje Madonnie z Dziecięciem model OBECNEJ katedry akwizgrańskiej, ale jest to Karol Dolnolotaryński, panujący w Kolonii w l. 983-1000, dzięki Mieszkowi I jako trybutariuszowi Ottona III. Karol Wlk mógł jednak budować katedrę akwizgrańską po obaleniu go przez Popiela I Gnuśnego jako WIĘZIEŃ, który osadził w Paryżu swego kolesia Ludwika. Wg tego to Złotnictwo Kolońskie było szkołą Karola Dolnolotaryńskiego i nic wpólnego ze złotniczym "prymitywizmem" Sztaufów nie ma.
 
 
« powrót|drukuj