Skip Navigation
 

Kolonia przed budową kościoła Mariackieg

26. ARCHITEKTURA NIEMIECKA

Architektura kolońska

Saksończyk Wagner pisał o Renie a nie o bajecznej saskiej Łabie, na co ma usprawiedliwienie, że Ren stworzył Germanię a Kolonia Niemcy. Ojczulek Ren, któremu pozostała tylko cycata córka, jest NAJŁADNIEJSZY NA ŚWIECIE, bo piękniejsza jest tylko saska Łaba – może jako cycata córka? Ren był zawsze rzeką przemysłową – pardon, BO od Kimeriów ukraińskich, którzy zbudowali tam zamki dla przeróbki rudy szwajcarskiej westfalskim węglem.

W tytułowym artykule czytamy, że istnieje starożytny kanał pod górami Eifla dostarczający doskonałą wodę z Mozeli-Trewiru do Kolonii. Mieli to budować Rzymianie, ale nie jestem tego pewny. Największy system kanałów podziemnych jest k. Jeziora Wan, co mieli budować Urartowie, z czym kojarzą się TUNELE POD ANDAMI, które – w świetle Sudeckiej Metalurgii Żelaza – mogły być budowane przez Tartess-Tanger do komunikacji między Amazonką a Pacyfikiem, gdzie były największe zasoby miedzi i cyny, które za Szangów eksploatowali Chińczycy.

Kanał Trewir-Kolonia łączy się ze Stołecznością Kolonii, czyli architekturą KOLOŃSKĄ.

CZERWONA KATEDRA, Newsweek Polska, 7 12 2003, str. 87

Amerykanie wytłumaczyli Niemcom, że katedra w Akwizgranie jest Karola Wielkiego, przed czym Niemcy bronili się rękami i nogami. W Newsweeku czytamy DZISIEJSZA KATEDRA ZOSTAŁA WYBUDOWANA W LATACH OKOŁO 790-805 JAKO KAPLICA PAŁACOWA CESARZA KAROLA WIELKIEGO.

Bardzo się cieszę, że Niemcy uwierzyli Amerykanom, bo ja im tego wytłumaczyć nie mogłem. W mej encyklopedii pod hasłem AKWIZGRAN pisze: „...; katedra (VIII-XIX wiek.; najstarsza część: oktogonalna, słynna kaplica pałacowa Karola Wielkiego, wzniesiona 798-805 przez Oda z Metzu), ...” (Encyklop. Powsz. PWN, wyd. II, tom 1, W-wa 1983, s. 57). Jest to jednak przesunięciem sekwencji, gdyż RZYMSKI oktogon adaptowano na KATEDRĘ Karola Wlk, która posłużyła za wzór minsterowi akwizgrańskiemu, gdy pałac akwizgrański powstał z przebudowy rzymskiego zespołu koszarowego.

Ja tłumaczę architekturę gotycką wizytą Karola Wielkiego w Krakowie w r. 789, gdzie spotkał się on z Leszkiem III Wyścigowym i kalifem z Bagdadu, oraz SWYM palatynem Bretanii Rolandem II, który wcześniej na czele floty polskiej i skandynawskiej rozgromił flotę Franków, co wydawało Francję Normanom. Kalif przyjechał do Krakowa, żeby odzyskać Iran i Indie a Karol żeby ratować Francję. Pamiątką tej wizyty Karola jest katedra w Halberstadtcie.

Ta chronologia opiera się na hermie Karola Wielkiego, która ma nos z wydatnymi nozdrzami, gdy Karol Wlk miał nos orli spłaszczony. Karol z Hermy Ofiarowuje Madonnie z Dziecięciem model OBECNEJ katedry akwizgrańskiej, ale jest to Karol Dolnolotaryński, panujący w Kolonii w l. 983-1000 i obalony przez Bolesława Chrobrego ze Szczecina-Gniezna. Wg tego to Złotnictwo Kolońskie było szkołą Karola Dolnolotaryńskiego i nic wspólnego ze złotniczym "prymitywizmem" Sztaufów nie ma.
 
 
« powrót|drukuj