Skip Navigation
 

27. ARCHITEKTURA POLSKA

Gotyk Nadwiślański

https://ksiezycowahipoteza.wordpress.com/beton/00-dre/
Spichlerz Długa Droga, Gdańsk. Dwie gigantyczne belki betonowe imitujące drewno. Około 2400–2100 BC.
3 lata temu byłem w gdańskim urzędzie konserwatorskim, gdzie usłyszałem, że gdy WYMIENIANO PALE FUNDAMENTOWE na Wyspie Spichrzy to ZBIEGLI SIĘ RZEŹBIARZE, ale pale były tak SKAMIENIAŁE jakby miały Tysiące lat. Dano je na UGd, gdzie powiedziano, że BADAĆ ICH NIE SPOSÓB, ale są Przedkrzyżackie – więc może były BETONOWE ???
W głębokim wykopie tuż przy farze Mariackiej sterczała z fundamentu kamienicy drewniana belka, obrabiana MASZYNOWA więc prosiłem w 4 instytucjach archeologicznych o ZABEZPIECZENIE jej. W tej sprawie pisał do mnie pan Augustowski z Sieradza, że w wykopach na Rynku Praskim znaleziono ŚREDNIOWIECZNĄ belkę obrabianą Maszynowo, ale nie zbadano dendrologicznie. Rynek Praski w Sieradzu jest pozostałością zamku Książęcego.

Niemcy sformułowali Polską Architekturę Profanistyczną do czego wlepili Krzyżacki Gotyk Nadwiślański jako KOLONIALNY. PAPr mała polegać na małpowaniu gotyku francuskiego z 2-wiekowym opóźnieniem. Francuskim marszałkiem Krzyżackiego Gotyku Nadwiślańskiego – bo jest to konkurencja europejska – był nałożnik Hitlera, Profesor Bronisław Geremek, którego zaszczułem na śmierć.

Po powrocie z RFN byłem w Kozie Miejskiej na spotkaniu z czeskimi historykami architektury, którym powiedziałem, że jeśli Czesi chcą małpować architekturę niemiecką to ja nie mam nic naprzeciw, ale z opóźnieniem lat 20 a nie 400. Podczas wykopalisk Franza J. Straussa na zamku Biskupim byli u nas czescy historycy architektury z których dr. Lasota szydził: JAK IM AUSTRIACY PRZYKAZALI W ROKU 1918 TAK ONI SIĘ MODLĄ DZIŚ.

Ja gotyk nadwiślański traktuję jako Konstruktywizm Ceglany na cegle DUŃSKIEJ i wyprowadzam z Wojny Bogów, która zaczęła się rozgromieniem przez Asklepiosa z Kamieńca Podolskiego najstarszego syna Posejdona Buzyrysa. Asklepios, który budował Lwów, zajął lewobrzeżny Wrocław, ale młodszy syn Posejdona Innachos obronił zamek Biskupi na Ostrowie, co spowodowało KONFRONTACJĘ ARCHITEKTONICZNĄ. Jednak wobec politycznego mariażu syna Innachosa Foroneusza z Pragą Asklepios cognął się za Wisłę, gdzie podjął budowę Wspaniałego Torunia dla metalurgii powiślańskiej, na szwedzkiej rudzie i sokalskim węglu. W odpowiedzi na to brat Innachosa Ajgialos-Ogiges podjął budowę Wspaniałego Gdańska dla metalurgii kaszubskiej i kanału Przemysłowego dla węgla cieszyńskiego.

Ponieważ Praga z Foroneuszem budowali nad Renem miasto JAKIEGO NIE BYŁO I NIE BĘDZIE to Tartess-Tanger nasłał na nich Hellenów, którzy Foroneusza-Francjona zabili; Praga wycofała się do Krokowa, który zaczęto zwać PRAGA, a Hellenowie powrócili do starej nazwy DEUKALION-Kolonia. Innachos zawarł pokój z Tretessem więc przybyli do nas muratorzy z Iberii, przy pomocy których najstarszy syn Foroneusza i Pragi Kar zbudował Wspaniały Kalisz, na drodze z Krakowa do Szczecina.

Ponieważ Kar zagarnął spadek po Innachosie więc wracającego z konsekracji Soboru Sofijskiego w Hiperboreii-Nowogrodu Wlk Lyrkosa zaczepił na Bałtyku Stafylos z informacją, że jego dziadowiznę zagarnął Kar, więc jeśli chce postawić nogę na ojczystej ziemi to niech kopuluje jego córkę Hemiteę, która nalewała doskonałe wino z Atlasu. Lyrkos musiał uznać zabór Kolonii przez Hellenów i dać im Meklemburgię, za co Hellenowie wypędzili Kara z Poznania i Płocka, a dzięki pośrednictwu siostry Śnieżki z Pragi Lyrkos odzyskał też Śląsk i Kalisz. To dało Śnieżce Magdeburg, gdzie zbudowała II, OBECNĄ katedrę, zaś Kar udał się z Setem nad Marmarę, aby budowałćTroję na Złotym Rogu.

Ponieważ podjęta przez Kara rozbudowa katedry poznańskiej nie wydała się Lyrkosowi Godna więc zbudował OBECNĄ, w której biskup Boguchwał II rozkuł okna w prezbiterium, jak w nawach katedrze wrocławskiej Henryk III Biały. Zametrykowanie Kalisza Karem potwierdza, że drogę Sokal-Chełmno – przez Chełm, Nowy Dwór Mazowiecki i Chełmżę – budował starszy syn Asklepiosa Machaon. Była to budowa INFRASTRUKTURY, która działała przez tysiące lat. O ile Kalisz miał być STOLICĄ na drodze z Krakowa do Poznania, i ośrodkiem handlu bydłem panońskim, to taką rolę pełniła droga Sokal-Chełmno dla bydła czarnomorskiego, co potęgował Sokal jako zagłębie węgla KOKSUJĄCEGO.

Spław węgla koksującego Bugiem – który nazywano POPIOŁAMI – był tańszy od spławu węgla koksującego z Rybnika, którego nazwa pochodzi nie od stawów rybnych, ale ryb wędzonych, wożonych szkutami z Gdańska, którymi płacono za węgiel. Szkuty, zwane w Europie berlinkami, pływały POD PRĄD a był kanał Przemysłowy Sosnowiec-Bydgoszcz.

Metalurgia sudecka była na magnetytach sudeckich i węglu wałbrzyskim, metalurgia Powiślańska na rudzie szwedzkiej i węglu sokalskim a metalurgia kaszubska, zwana Żelazem Gdańskim, na rudzie szwedzkiej i węglu cieszyńskim. Starożytny port w Pucku był KILKAKROTNIE większy od średniowiecznego portu gdańskiego, który należał do największych w Europie.

Budowę zamku Cesarskiego w Kolonii świadczy, że Praga zamierzała przenieść metalurgię brdneńską nad Ren, ale w momencie śmierci Foroneusza były tam tylko KUŹNICE. Następca Asklepiosa Machaon ze Lwowa zawarł pokój z Innachosem, czego manifestacją była budowa w Płocku Traktatowej KOPII pałacu Cesarskiego w Kolonii. W takim razie doszłoby już do przymierza Foroneusza z Machaonem przeciw Żelazu Ryskiemu przerabiającemu również rudę szwedzką, ale na węglu z Ruhry, który to system uratowało uderzenie Hellenów na Kolonię.

Za początek Gotyku Nadwiślańskiego wypada uznać budowę przez Asklepiosa Torunia dla metalurgii powiślańskiej, w pdpowiedzi na co Ajgialos podjął budowę Gdańska dla metalurgii kaszubskiej.

Osobną sprawą są zamki mazurskie zwane Krzyżackimi. Ich typologicznym odpowiednikiem są kasztelowe zamki na Połabiu i Nadodrzu, które powstały na kapitale śledzia bałtyckiego, tak jak mazurskie na bursztynie kopalnym, będącym do Saby i Salomona kadzidłem świątynnym.

Zamki mazurskie były skutkiem FEUDALIZACJI kultury amfor kulistych.
 
 
« powrót|drukuj