Skip Navigation
 

27. ARCHITEKTURA POLSKA

Gotyk Nadwiślański

https://ksiezycowahipoteza.wordpress.com/beton/00-dre - Spichlerz Długa Droga, Gdańsk. Dwie gigantyczne belki betonowe imitujące drewno. Około 2400–2100 BC.

3 lata temu byłem w gdańskim urzędzie konserwatorskim, gdzie usłyszałem, że gdy WYMIENIANO PALE FUNDAMENTOWE na wyspie Spichrzy to ZBIEGLI SIĘ RZEŹBIARZE, ale pale były tak SKAMIENIAŁE jakby miały Tysiące lat. Dano je na UGd, gdzie powiedziano, że BADAĆ ICH NIE SPOSÓB, ale są Przedkrzyżackie... Potem próbki wysłano na UJ, gdzie Orzeczono, że są z lat 2400-2100 BC.

W głębokim wykopie tuż przy farze Mariackiej sterczała z fundamentu kamienicy drewniana belka, obrabiana MASZYNOWA więc prosiłem w 4 instytucjach archeologicznych o ZABEZPIECZENIE jej.

W tej sprawie pisał do mnie pan Augustowski z Sieradza, że w wykopach na Rynku Praskim znaleziono ŚREDNIOWIECZNĄ belkę obrabianą Maszynowo, ale nie zbadano dendrologicznie. Rynek Praski w Sieradzu jest pozostałością zamku Królewskiego Henryka III Prawego, ale obrobiona maszynowo belka może świadczyć, że jest STARSZY.

Niemcy sformułowali Polską Architekturę PROFANISTYCZNĄ do czego wlepili Gotyk Nadwiślański jako KOLONIALNY. PAPr mała polegać na małpowaniu gotyku francuskiego z 2-wiekowym opóźnieniem. Marszałkiem Krzyżackiego Gotyku Nadwiślańskiego – bo jest to konkurencja europejska – był nałożnik Hitlera, Profesor Bronisław Geremek, którego zaszczułem na śmierć.

Po powrocie z RFN byłem w Kozie Miejskiej na spotkaniu z czeskimi historykami architektury, którym powiedziałem, że jeśli Czesi chcą małpować architekturę niemiecką to ja nie mam nic naprzeciw, ale z opóźnieniem lat 20 a nie 400. Podczas wykopalisk Franza J. Straussa na zamku Biskupim byli u nas CI czescy historycy architektury z których dr. Lasota szydził: JAK IM AUSTRIACY PRZYKAZALI W ROKU 1918 TAK ONI SIĘ MODLĄ DZIŚ.

Ja gotyk nadwiślański traktuję jako Konstruktywizm cegłą DUŃSKĄ, wytwarzaną od Prometeomachii do Dziś. Pierwszą budowlą z Cegły Duńskiej w Polsce jest mur Starówki Płockiej Zelnika, który został wygnany przez Posejdona DO RYGI, gdzie zabrał ze sobą muratorów kieleckich i STALOWNIKÓW. Budownictwo CEGLANE upowszechnił u nas Pan Oceanów POSEJDON.

Już w Wojnie Bogów syn Asklepiosa ze Lwowa Machaon podjął budowę metalurgii Powiślańskiej, na szwedzkiej rudzie i sokalskim węglu, budując Wspaniały Toruń, Elbląg, zamek A'Mazon w Płocku i Zantyr w Malborku. Po zakończeniu Wojny Bogów aliansem matrymonialnym Foreneusza z Pragą Posejdonida Ogiges-Ajgialos podjął budowę metalurgii Kaszubskiej, na szwedzkiej rudzie i cieszyńskim węglu - budując w tym celu kanał Przemysłowy Sosnowiec-Bydgoszcz, który przedłużono do Dunaju.

To była II faza Gotyku Nadwiślańskiego, co w następnym pokoleniu Foreneusz z Pragą uskutecznili Architekturą Nadreńską jako DUMĄ NIEMIEC.