Skip Navigation
 

27. ARCHITEKTURA POLSKA

ZDEJM KOŁPAK Z GŁOWY

Skandynawska Atlantyda była w Bydgoszczy. Tu były KRYSPIN i WALHALLA, którą Serenowie kultury amfor kulistych nazwali LILA WENEDA czyli Słowiańskim Kwiatem, i tędy też była droga do Raju Skandynawskiego na DUNAJU. To były inwestycje familianta Posejdona Ogigesa-Ajgialosa, który zbudował Kanał Przemysłowy dla dostaw węgla cieszyńskiego dla metalurgii kaszubskiej - z poleceniem dla dr Franca Zalewskiego.

Wallhalla była w ASGARDZIE-Gladsheim czyli Aryjskim Kijowie, ale było to przeniesienie nazwy z Bydgoszczy. Mamy tu też boga BRAGI-Pragi, co denuncjuje Złodzieii Nomenklatury jako aryjskich okupantów Bohemii, którzy wynieśli się do Kijowa.

Cegła płockiej Starówki jest NIEWYDARZONA - jakby ktoś EKSPERYMENTOWAŁ z Cegłą Duńską i ceglanym budownictwem fortecznym budując z PRÓBNIKÓW. Jeśli podczas Prometeomachii Płock został zajęty przez Zelnika to ten przyniósłby technologię - chyba, że utworzył ją w Płocku ??? Być może więc, że wobec bohemskiej niewoli Chejrona awansował na BACĘ baron z Kruszy Zamkowej, którego 2 córki poległy w walce z Hellenami Posejdona więc baron uciekł z muratorami i metalurgami kieleckimi do Rygi, gdzie zbudował metalurgię ryską ??? Tu jednak mamy nowy szkopuł, bo w północnej wieży katedry - dobudowanej Po DUŃSKU - znaleziono skarb kultury badańskiej - jakby budowniczego Stonehenge CHEJRONA ???

Moja chronologia polega na wynalezionej w Prometeomachii CEGLE DUŃSKIEJ, wytwarzanej Do Dziś, którą upowszechnił Posejdon. Wynalazek ten przypisałem Zelnikowi, którego Posejdon WYGNAŁ z Wodolandii.

Jeszcze Przed budową przez GREKÓW metalurgii Kaszubskiej kultura Trypolska znad Dniestru podjęła budowę metalurgii Powiślańskiej na szwedzkiej rudzie i bużańskim węglu. Gdy bowiem w Wojnie Bogów Asklepios oblegał Innachosa we wrocławskim zamku Biskupim to syn Asklepiosa Machaon budował Brammne-Toruń dla metalurgii Powiślańskiej, a po zawarciu Pokoju z Posejdonidami podjął budowę AMAZONA w Płocku – bliźniaka Najwspanialszego Pałacu Cesarskiego w KOLONII, zbudowanego przez Pragę i Foreneusza. Redukcją Amazona jest ZANTYR w Malborku.

Przedimek A był dzierżawnikiem, zepchniętym teraz na koniec maskulinu. Oznaczał "zamek Machaona", z którego Słowianie zrobili MAZURA. AMAZON runął do Wisły podczas renesansowej przebudowy z powodu nieszczelnego wodociągu, czym uratowałem płocką skarpę tłumacząc na PWr, że nie potrzebna jest droga Technika Amerykańska tylko austriacki regulamin saperski, który mówi, że jak LESS DOSTANIE WODY TO ROBI SIĘ SZAJS – więc Amazon zjechał po tym Szajsie do Wisły.

Ikonografia AMAZONA zachowała się i będzie potrzebna dla kolońskiego OVERSBURGA, którego detale zachowały się. Lokalizacja na miejscu Amazona Zoo jest głupia i nie do utrzymania więc musi być przeniesione na dolne Zawiśle i urządzone parkowo. - JA KOCHAM PARK SZCZYTNICKI więc uraziła mnie Rosjanka, która powiedziała, że Najbardziej podoba się jej Park Południowy.

Przypominam, że gdy Jur-Uranos wybierał się z kochanką na Ural to Zakazał synom fortyfikowania techniką murarską, więc ci fortyfikowali się MEGALITYCZNIE: Krok-Kronos na HRADCZANIE a Chron-Chronos w Kazimierzu Dln i w Płocku. Megality z kamieniołomu w Kazimierzu płynęły Wisłą. Widok tych megalitycznych murów mamy na Drzwiach Gnieźnieńskich z grobowca Mieszka Bolesławowica w rotundzie-A, rozebranej przez Konrada Mazowieckiego w r. 1230. Plakietka TRZY MARIE przedstawia wnętrze grobowca Historycznego Hamleta: Na ołtarzu klęcznym naturalnej wielkości statua Mieszka jako ANIOŁA – oczywiście srebrna.

To stawia Imperatyw festiwali tolkienowskich i szekspirowskich, gdyż budowniczym Stonehenge i HISTORYCZNYM Władcą Pierścieni, waluty baronów kieleckich, był Chejron z Płocka, oraz jako lokum 2 najważniejszych sztuk Szekspira. Anglicy zdawali sobie z tego sprawę, gdyż kazali opracować literacko odczytaną przez wojskowych kryptologów angielskich grubą Kronikę Oksfordzką sprzed 8 TYSIĘCY lat – według mnie 7 – Tolkienowi von Tolkmicko z indygenatem bałtyjskim.

Lokum tych festiwali musi być częściowo zachowany i rekonstruowany ikonograficznie i architektonicznie AMAZON oraz HERMANORUM, w którym jest anachroniczne Więzienie Pruskie. Amazon został zbudowany wprawdzie PO Chejronie, ale kopia bratysławskiego ATENIONU była pałacem Chejrona.

Płock Historyczny zaczyna się od ULTIMATUM Metodego, za którym stał nie Świętopełek Wielkomorawski, ale cesarz Karol III Gruby, który dzięki temu zdobył w r. 876 Berlin i Sławę-Głogów a w r. 882 Płock, co było wyniesieniem Piastów. W r. 885 Prawdzice odbili Płock czyniąc zeń centrum Handu Arabskiego, znamiennego monetą arabska z Samarkandy, a oblężeniem Paryża ZBANKRUTOWALI Karola III, aby w r. 899 rozgromić i zhołdować Piastów oraz dokonać najazdu na Rzeszę Karolińską, która została podzielona i zlikwidowana.

W r. 987 Płock został zdobyty przez księcia krakowskiego Bolesława Mieszkowica, którego od zdobytej na Czechach Chrobrzy-Strzegomia od Trzech Gór znanych Antycznym Grekom zaczęto zwać CHROBRYM. Powstało Polskie Mazowsze a Prawdzice wycofali się do Drohiczyna jako stolicy Podlasia "pod wielkim lasem", zwanym też Jadźwieżą lub POLESIEM.

W czasie Reakcji Pogańskiej, która była walką wyznania Słowiańskiego z Łacińskim, w Płocku rządził Masław – familiant Doliwów z Lublina, który zajął też Poznań, ale z powodu bardzo krwawego najazdu Brzetysława na Wielkopolskę Kazimierz Mnich odbił Poznań, aby potem wypędzić Czechów z Małopolski, rozgromić przy pomocy Rusinów i Prawdziców Masława i rewindykować Pomorze Zachodnie i Śląsk.

Po wygnaniu Bolesława II Śmiałego Czesi zajęli Kraków i Wrocław więc Stolicą został Płock. Bolesław II uprowadził krakowską szkołę muratorską na Węgry, gdzie zbudowała ona Węgierską Wenecję, którą PODZIWIAMY, choć nie została ukończona z powodu aneksji przez Francuzów, Anglików, Niemców i Papieża.

Na tympanonie Anny MURARKI w malborskim Zantyrze mamy na ołtarzu emblemat LILI WENEDY – co świadczy, że przysłany jej przez królową Judytę Bolesławowicawą i księżną Przecławę Jadwigę z Prawdziców warsztat muratorski był z Bydgoszczy, a potem ten warsztat muratorski z Malborka zbudowałaby w latach 1063-67 Kreml miński ZAMCZYSKO, gdzie Ukoronował się dezerter z Kazachstanu Hodomir Prawdzic. W takim razie Władysław Herman zbudowałby też bydgoską szkołą muratorską płockie HERMANORUM, obecnie Więzienie Pruskie.

Po wypędzeniu Bolesława II Władysław Herman rozwiódł się z Przecławą Jadwigą, bo nie chciała odstąpić od wyznania cyrylo-metodyjskiego, dając jej w odprawie Bydgoszcz. Ta widocznie w KRYSPINIE mieszkać nie chciała, bo zbudowała Pałac Książęcy, obecnie Więzienie Pruskie. W r. 1090 Herman zabrał jej jednak Bydgoszcz i dał Trzebnicę, gdzie ta weszła w komitywę z KOMESEM wrocławskim Magnusem Włastem, też gorliwym cyrylometodystą, którego namówiła do ZBROJNEGO osadzenia w Kruszwicy Zbigniewa z tytułem Księcia Polski, co świadczy, że Herman przyjął tytuł KRÓLEWSKI.

To zapoczątkowało Wojnę Palatynów, bo Ślązacy oświadczyli, że ŚLĄSK NIE JEST GORSZY OD MAZOWSZA.
 
 
« powrót|drukuj