Skip Navigation
 

27. ARCHITEKTURA POLSKA

Gotyk Śląski

Ja mam prawo uważać za Pierwsze dzieło architektury KONSTRUKTYWISTYCZNEJ farę wrocławską. Rozgromienie Buzyrysa i jego syna przez Asklepiosa ze Lwowa zagroziło Wrocławiowi, który fortyfikowano pośpiesznie wg systemu FARNEGO, co polegało na urządzeniu stanowiska Dowodzenia na wieży WIDOKOWEJ czyli Farnej. To było początkiem WOJNY BOGÓW.

Asklepios był formalnie sojusznikiem Krokowa-Pragi, która broniła metalurgii brdneńskiej przed metalurgią sudecką i kielecką, toteż tak jak Wrocław budował fary meklemburskie jako Drogę Wojenną do Morza Północnego i Zatoki Biskajskiej tak Praga budowała fary południowoniemieckie dla ZABEZPIECZENIA dystrybucji żelaza brdeńskiego.

Wojnę Bogów załatwiono dyplomatycznie skojarzeniem małżeństwo Pragi z Krokowa z synem Innachosa z Wrocławia Foroneuszem, choć miał buzie jak hipopotam liberyjski. Wobec tego Asklepios wycofał się za Wisłę i Dunajec, gdzie podjął budowę metalurgii Powiślańskiej na szwedzkiej rudzie i sokalskim węglu, budując w tym celu Wspaniały Toruń. Ponieważ metalurgia sudecka i kielecka były NIEKONKURENCYJNE wobec Powiślańskiej to Posejdonidzi musieli budować metalurgię Kaszubską na szwedzkiej rudzie i cieszyńskim węglu, co wymagało kanału Przemysłowego Sosnowiec-Bydgoszcz. Jest tu pytanie, DLACZEGO nie ma Wspaniałej Bydgoszczy, skoro Bydgoszcz była takim węzłem wodnym w Polsce jak Berlin w Niemczech? na co odpowiedziałem w artykule: http://www.wandaluzja.com/?p=p_199&sName=krzyzacka-bydgoszcz

II fazą architektury KONSTRUKTYWISTYCZNEJ to Waleska Złotowłosa. Doskonale to widać na Wawelu, gdzie najpierw budowano mauzoleum Gereona w postaci Katedry Gereona, którą to budowę Waleska Przerwała odsyłając warsztat do Kamienia Pomorskiego i zbudowała swemu ojcu katedrę OBECNĄ z Krypta Grobów Królewskich, co Powtórzyła na mauzoleum dla siebie w katedrze wrocławskiej, które oglądał Bundestag Bundestag. O ile fara wrocławska to system PRZEDPRZYPOROWY to architektura Waleski ma przypory ROMAŃSKIE, które w kościele Marii Magdaleny zostały wymienione na Gotyckie.

W farze ryskiej też mamy system Przedprzyporowy, czyli że miasto zaczął budować Zelnik wg porządku ROMAŃSKIEGO, ale farę zbudowano Konstruktywistycznie, w wyraźniej opozycji do soboru sofijskiego w Nowogrodzie Wlk, który zbudował Apis z Wrocławia – najmłodszy syn Pragi i Foreneusza – wg sekwencji: katedra Wenecka, kościół Świętych Apostołów w Konstantynopolu http://www.forum.wandaluzja.com/viewtopic.php?t=5&postdays=0&postorder=asc&start=2130 i sobór Sofijski w Kijowie. To daje do myślenia, że farę ryską budował następca Zelnika ze Skandynawii na podobieństwo far MEKLEMBURSKICH Innachosa. Na Śląsku mamy Powrót romanizmu Waleski Złotowłosej: we Wrocławiu, Lubiążu, Henrykowie czy Nysie – która Kochała Śląsk, gdyż jej KATEDRY poza Śląskiem są tylko w Krakowie i Kamieniu Pomorskim. O ile jednak krypta wawelska jest przepalona i otynkowana to wrocławska pięknie zeszklona. Było to szklenie fosforem z Annopola, co przyjęło się w Europie Zachodniej, np. w postaci zeszklonych zamków szkockich.

Gdy w r. 1273 rada miejska skonfiskowała Henrykowi IV Probusowi zamki za długi to ten jako BEZDOMNY wprowadził się do Złotego Biskupa awansując zamek Biskupi prawem kaduka na KSIĄŻĘCY i budując tam kolegiatę św. Krzyża wg architektury nie sztaufowskiej a PRASKIEJ, co potem powtórzono w postaci fary lubelskiej.

Jedynym dziełem sztaufowskim w Polsce są przebudowane przesz biskupa Nankiera wieże katedry wrocławskiej, czego nie ukończono z powodu powstania polskiego w r. 1333; po utopieniu którego we krwi portal Nankiera przysłonięto portykiem Jana Luksemburskiego. Potem Pieszko zburzył stare prezbiterium kościoła Mariackiego na Piasku i przedłużył nawy Asklepiosa o 3 przęsła.
 
 
« powrót|drukuj