Skip Navigation
 

27. ARCHITEKTURA POLSKA

Popy, Prawdzice, Piastowie

Nie mogę znaleźć dzieł architektonicznych odnoszących się do budowy wschodniego skrzydła Wawelu oraz do budowy Skarbca łagiewnickiego w Kruszwicy przez Popiela I Gnuśnego. Jest tylko zamek GOCKI na cytadeli Napoleona w Gdańsku, budowany jakby przez ETIOPCZYKA? Pałac Popielidów w Płocku był na Starym Mieście, który Władysław Herman – po zbudowaniu pałacu, który jest obecnie WIĘZIENIEM – dał Ottonowi z Bambergu na SZKOŁĘ. Syn Gnuśnika, Ludwik Lebediusz, który w 830 r. rozgromił nad Wołgą Ordę Turecką był jednak wielkim budowniczym.

Najpierw przyjaciel i towarzysz Lebediusza znad Wołgi Ludwik Niemiec, który został za to Wojewodą Śląskim, obalił swego ojca Ludwika Pobożnego, a gdy sejm Franków wyprosił go z Paryża to przyprowadził do Wrocławia warsztat minsteru strasburskiego, który jest formułą Gotyku Francuskiego. Warsztat ten podjął przebudowę fary wrocławskiej i budowę katedry ratyzbońskiej. Gdy Lotariusz wypędził Niemca z Bawarii i Saksonii to ten uciekł znowu do Lebediusza, który wysłał Czechów, którzy wygnali Lotariusza ze Strasburga z TORBAMI. Jest to eufemizmem, gdyż była to najbardziej makabryczna wojna do najazdów mongolskich.

. Gdy Czesi przysłali Lebediuszowi plany nowej katedry ratyzbońskiej to ten kazał zbudować w tym stylu HALOWĄ katedrę II w Nysie, farę w Lwówku Śląskim i obecną katedrę zamkową w Miśni, a ponieważ jego wasal Ludwik Niemiec musiał naśladować go to zapoczątkowało to Gotyk Saski, uważany za Narodową Architekturę Niemiecką.

Gdy cesarz Karol III Gruby ZNISZCZYŁ DAWNE KRÓLESTWO POLSKIE to pobici Prawdzice wycofali się ze zmobilizowanymi Mazurami do Moskwy, skąd podjęli w sojuszu z Samanidami z Samarkandy podbój tureckiego Kazachstanu za wypędzenie przez Turków z dolnego Powołża. Z tej racji Turcy musieli przewieźć zagrabione w Bagdadzie przez Oguza Skarby Kalifów z Szewczenki do Astrachania.

Gdy Prawdzice oblegli Nowogród Wlk to Karol III Gruby przysłał z odsieczą Swewów, ale Prawdzice przekupili ich i razem z Nowgrodzianami wysłali na Paryż, gdzie ci jako Pieczyngowie obalili grubasa i wynieśli Kapetyngów, co tłumaczy zamki FRANCUSKIE w Rosji. Prawdzice po rozgromieniu z Bułgarami Węgrów podjęli zaś budowę nowej stolicy w Rostowie nad Donem.

W r. 899 Prawdzice rozgromili pod Lutomierskiem k. Łodzi Ziemowita i osadzili na tronie jego syna Leszka V, który wypędził Czechów z Krakowa i zajął Śląsk prawobrzeżny, gdy lewobrzeżnym zawładnęli Prawdzice, którzy w 900 r. zabili cesarza Arnulfa i jego syna, króla Lotaryngii Wielkiej Dwukroćmężnego, co zlikwidowało Rzeszę Karolińską. Gdy Francuzi zajęli Lotaryngię Wielką to sejm niemiecki uznał protektorat Prawdziców, co wiązało się z przyjęciem handlowego kodeksu św. Mikołaja i gotyckiej architektury HALOWEJ.

W kronice Zgorzelca zapisano, że witeź Tugumir przebudowywał Zgorzelec siłą 150 murarzy, którym pomagało CAŁE MIASTO, które się Zbuntowało. Tugumir-TYGRYS spacyfikował bunt płacąc miastu WSPANIAŁĄ KATEDRĄ. Podobną sprawę mamy w Gubinie, zdobytym na Leszku V ze Szczecina przez Tugumira i Henryka Ptasznika w r. 930.

Zamek w Zgorzelcu był Tugumirowi potrzebny dla ewakuacji Skarbu Cześcibora z zamku Koenigstein, którym Prawdzice zawładnęli przez otrucie w 939 r. 30 książąt łużyckich. Po bitwie nad Regnicą k. Zwierzyna-Schwerinu w r. 955 Prawdzice oddali skarby Cześcibora Bolesławowi I, który przewiózł je do Pragi przez Grodziec, Książ i Nachod.

Stolicą Piastów był Szczecin, gdyż Poznań na stolicę się nie nadawał, gdyż mógł być zatopiony tamą PONIŻEJ, co było powodem kapitulacji w l. 1005 i 1157. Wspaniały Szczecin zbudował Basylios, syn Lyrkosa a wnuk Foroneusza i Pragi, ale Mieszko I rozbudowywał Szczecin na wzór Londynu, zaś Eryk Zwycięski budował na wzór Szczecina Sztokholm. W obu miastach podstawą były olbrzymie groble forteczne. W Szczecinie szła ona z Dąbia na Stare Miasto a była datowana już 1500 lat pne.

Akcję budowlaną podjął Bolesław Chrobry, który jako książę Krakowski zdobył w r. 989 Krusz-Freiberg w Rudawach, gdzie było odkryte przez Awarów srebro, które panowało do WEZERY. Chrobry zbudował Brzeg i farę w Namysłowie a po śmierci ojca w Sianowie – czego dowodem jest Dagome Iudex – obecną katedrę w Gieczu, który nazywa się teraz GNIEZNEM Wielkopolskim.

Europejskie obchody MILENIJNE były w Szczecinie, z czym ja nie wiążę jednak szczególnej akcji budowlanej, gdyż Szczecin i Wineta na urwiskach zachodniego Wolinia były miastami europejskimi a przygotowanie do Milenium polegało na budowie drewnianej arkady między Gryfem a Grabowcem, otwartej przy dobrej pogodzie a zaszklonej przy złej. Jednak Prawdzice, których nie zaproszono jako cyrylo-metodystów, mogli zbudować na tą okazję katedrę w Kwidzyniu, gdzie zaprosili wyklętego króla Francji Roberta Złodzieja.

Poznań na stolicę się nie nadawał, gdyż mógł być zatopiony. Z tego powodu w r. 1005 GNIEZNO zostało ewakuowane ze Szczecina do Giecza – którą to nazwę z mieszkańcami przeniesiono do starego miasteczka pod Wrześnią – i podjęto budowę nowej stalicy w Kruszwicy, zaś Wojenną Stalicą Polski został Wrocław, gdzie na siedzibę sztabu zbudowano na Nowym Mieście Pałac Chrobrego.

 
Strony: 1 2 Następna »
 
 
« powrót|drukuj