Skip Navigation
 

29. ALEKSANDRETTY POLSKIE

Bitwa nad Talas, 751

Paweł Piotr Styrna, BITWA NAD RZEKĄ TALAS A ChRL – W lecie A.D. 751 doszło do wielkiej bitwy między siłami chińskimi a muzułmańskimi i tureckich Karłaków nad rzeką Talas na terenie dzisiejszego Kirgistanu. Jedne źródła twierdzą, że starcie miało miejsce 10 VII, gdy inne podają, że było na przełomie VII a VIII. Tak czy inaczej, bitwa ta miała wielkie znaczenie dla Azji zarówno w VIII w., jak i dla dzisiejszej geopolityki, Najwyższy Czas, 29 07 – 5 08 2006

Bitwa nad rzeką Talas zadecydowała nie tylko o islamizacji Azji Środkowej, ale i o losach całego kontynentu, o czym artykuł przekonywająco nie mówi. PPS przedstawia sprawę, że armia chińskich Tangów – pod panowaniem których Chiny były u szczytu potęgi imperialnej – przekroczyła Pamir i zajęła stolicę tureckich Karłaków, Gilgit, zmuszając jego władcę do zerwania sojuszu z Tybetem. Dowódcą chińskiej armii był Koreańczyk Gao Xianzi a Tybet był protektoratem arabskim.

Wiemy jednak, że siły arabskie nad Talas liczyły 30 tysięcy Irańczyków pod wodzą Abu Muslima al-Churasani, który był kaznodzieją ludowym. Chińczycy i TURCY po zajęciu Gilgitu – prawdopodobnie dzisiejszej Fergany – pomaszerowali z Karłakami na Czacz (Taszkent), który wprawdzie poddał się, ale gubernator Czaczu pokłócił się z marszałkiem chińskim, który dobył miecza i ściął gubernatora.

W r. 744 Polacy ODZYSKALI Mongolię Wschodnią w sojuszu Koreańczykami z granicą na Wielkim Chinganie i Amurze, więc POLSKI gubernator Taszkentu GROZIŁ, że Polacy odbiorą Koreańczykom Mandzurię i Pekin? Chińczycy zaczęli się wycofywać, ale nad Talasem zastąpił im drogę generał Abu Muslima, Zijad ibn-Salihan z 30 tysięczą armią. - Doszło do KILKUTYGODNIOWYCH walk, w trakcie których i na stronę arabską przeszło 60 tysięcy Kirgizów. Po tej bitwie Tangowie oddali Arabom Kaszgar i zapłacili kontrybucję nazwaną Górą Złota. Zwycięzcami nad Talas musieli być Polacy, ale Abu Muslim ZMIENIŁ FRONT. Abu Muslim jako komisarz polityczny przy armii 30-tysięcznej nie mógł pokonać stukilkadziesiąt tysięcy Chińczyków, wobec czego Chińczyków pobili Polacy.

Miało to wpływ na islamizację Azji przez ANTYPOLSKI sojusz arabsko-chiński. Dzięki kontrybucji chińskiej Abu Muslim poprowadził Całą Azję przeciw Polsce, zdobywając stolicę Polski Kijów. Jako protektor Abbasydów musiał jednak tą wojnę przerwać, żeby wypędzić Omajadów z Syrii – po dokonaniu czego udał się w II pielgrzymkę do Mekki, ale podczas powrotu został w Bagdadzie zamordowany przez Abbasydów, którzy nie życzyli sobie takiego królotwórcy.

Abbasydzi wznowili wojnę z Polską, którą uratowali Czesi, dzięki którym pobito Arabów w Czarnym Lesie nad Seretem – od której to bitwy Morze Pontyjskie nazywa się CZARNYM. Czeski kawalerzysta Leszek wynalazł metodę walki z dromadnicą, wobec której kawaleria była bezradna. Polegało to na specjalnym kuciu koni i rozsiewaniu JEŻY. Ten chłopski syn ożenił się z córką witezia Przemysława, którego synowie polegli w walkach z Arabami, i został witeziem jako Leszek III Wyścigowy (772-805).

Awans islamu w Azji wiąże się z największym zdobywcą tureckim Oguzem. Ten syn chana Ujgurów otrzymał od Polaków Kazachstan, ale po bitwie nad Uralem przyjął hołd Chazarów, co Polacy musieli ścierpieć za pomoc na Kaukazie. W bitwie pod Tyflisem w r. 763 kalif schronił się w namiocie Oguza, który przeszedł na służbę arabską za cały skarbiec bagdadzki, w którym była kontrybucja chińska.

Oguz zdobył dla Abbasydów Egipt, ale Afganistan i Indie zatrzymał sobie, tworząc imperium od Donu po Pacyfik. - W związku z tym kalif przybył w r. 789 do Krakowa, gdzie spotkał się z Leszkiem i Karolem Wielkim. Zawarto układ, że za ZDOBYCIE PRZEZ POLAKÓW KABULU, który był Bramą Indii, ARABOWIE DOPOMOGĄ POLAKOM W ODZYSKANIU CHAZARII I MONGOLII.
 
 
« powrót|drukuj