Skip Navigation
 

29. ALEKSANDRETTY POLSKIE

Kaganat Rusów

Ad NAWOJ w Mar 31 2004, 11:14 AM; www.historycy.org.pl:

Nawoj przedstawia Państwo Słowiańskie NAD MORZEM AZOWSKIM na podstawie nie znanej mi książki: A. Nazmi, COMMERCIAL RELATION BETWEEN ARABS AND SLAVS. Pisarze arabscy nazywali to państwo Kaganatem Rusów, który jednak nic wspólnego a księstwem kijowskim nie miał, będąc przy tym MOCARSTWEM ŚWIATOWYM, gdyż dysponował siłą 40 WOJEWODÓW czyli armią minimum 400 tysięcy wojowników. Nawoj wnioskuje: WYDAJE SIĘ, ŻE TEN KAGANAT RUSÓW TO KAGANAT PIECZYNGÓW.

Stolicą Kaganatu Rusów był RUZMANUN nad Morzem Azowskim czyli Rostów nad Donem, a ważniejszymi miastami KURKBAM tj. Kursk, TANBICH czyli Tambow, MURMAN czyli Murom i TAMAR czyli Samara. Przy podróży z Rostowa na północ spław Cną zaczynał się w Tambowie a kończył w Muromie, gdzie Oka skręcała na północny-wschód do Wołgi. Nawoj nie rozumie nazwy ARTANIA, ale chodziło tu o Syberię, po czym pozostała m.in. nazwa Ałtaj. - Nawoj pisze, że Part nazywał się po arabsku ARTAbanus.

Geograf Bawarski, który wymienia kraje Rzeszy Popielidów na zachód od Wołgi, podaje SITTICI, jako kraj bardzo rozległy, ludny i obronny czyli dobrze ufortyfikowany – która to nazwa zdaje się pochodzić od greckiej nazwy TANAIS, wobec czego nazwę RUSTÓW-Rostów wprowadzili Prawdzice po wygnaniu Węgrów.

Prawdzice mieli trudności z nazwą państwową, gdyż PIECZYNGOWIE byli ordą Ibrahima Prawdzica, który lansował nazwę SARMACJA, która była jednak dla muzułmanów i katolików niecenzuralna ze względu na babski monopol złota, wobec czego próbowali zastąpić Sarmację ARTANIĄ, ale na przeszkodzie temu stanął bunt Bułgara Wielkiego czyli Kazania w r. 921, który podzielił władztwo Prawdziców na wschodnie i zachodnie. Po r. 955 Arabowie użyli wobec europejskiego państwa Prawdziców nazwy AD DIR, co znaczyło Państwo Dirów, gdyż założycielem rodu był wzięty nad Seretem spahis z Egiptu Dir, który załatwił w Bagdadzie w r. 798 wymianę Afganistanu i Indii – skąd Leszek III wygnał Turków – na Powołże.

Prawdzice nie władali ziemiami na zachód od dolnego Dniepru, gdyż Ordę Węgierską podzielono NA DNIPRZE, ale Turcy mogli się za Dnieprem osiedlać za zgodą carów bułgarskich. Po upadku mocarstwowej Bułgarii Olga uznała protektorat Bizancjum, ale Światosław złożył hołd Bolesławowi Srogiemu a podczas wojny chazarskiej URATOWAŁ Konstantynopol.

Arabskie i irańskie wzmianki o HORWACIE nie odnoszą się do Krakowa. Chodziło o Czerwony Horwat, który Polacy nazywali Czerwonogrodem a Rusini Czerwieniem – skąd Grody Czerwieńskie, które po podboju przez Turków Seldzuków w r. 1085 nazywano Rusią Czerwoną. Po zniszczeniu Czerwienia przez Batu Chana nazwę zmieniono na Zaleszczyki, od rapsodów pogrzebowych czyli żalków.
 
 
« powrót|drukuj