Skip Navigation
 

34. WIKINGOWIE

Seminarium polsko–szwedzkie WIKINGOWIE JAKO ZJAWISKO W HISTORII I WSPÓŁCZESNOŚCI; Uniwersytet Wrocławski, DNI KULTURY SZWEDZKIEJ, 22 III 2002; Mój głos;

NA POMORZU ZA DENARA WÓZ ŚLEDZI

Wypada wyjść od wniosków Prof. Tadeusza Sulimirskiego z Londynu, który dopatrywał się ATLANTYCKIEJ EKSPANSJI SŁOWIAN w okresie Brązu. Jeśli TS ma tu rację to Słowianie musieli mieć jakiś atut, bo sam bursztyn nie wystarczał. Tym atutem mogła być odkryta przez Austriaków w I wojnie światowej Wielka Miedź Kielecka, którą wyeksploatowano w renesansie. Problem miedzi w brązach angielskich starali się wykorzystać Uczeni Radzieccy proponując tam miedź URALSKĄ, co Anglicy odrzucili, również z racji, że miedź uralską zaczęto eksploatować dopiero od XVI w. pne, gdy zagadkowa miedź w brązach angielskich jest starsza – co może chciał dyskontować Sulimirski miedzią kielecką?

Według mnie ATUTEM słowiańskim na Atlantyku była metalurgia kaszubska i powiślańska, eksportowana z Pucka i Elbląga. Starożytny port pucki był KILKAKROTNIE większy od średniowiecznego potu gdańskiego, który z racji pszenicy ukraińskiej, drewna szkutniczego i Popiołów czyli węgla koksowego z Sokala i Żelaza Gdańskiego, powinien być największy w Europie.

Badana dendrologiczne Biskupina dały ZIMĘ 738-7 pne – czyli że refugium to było budowane przeciw Kimeriom, którzy ekspandowali z górę Dunaju. W trakcie tych najazdów Pragermanowie kultury nordyjskiej zajęli Zalew Szczeciński, toteż po wypędzeniu Kimeriów ze Śląska w r. 705 pne Jan Liczyrzepa przekonał sejm poznański do wojny z Cymbrami, których rozgromił.

Pokonanie Germanów kultury nordyjskiej nie było łatwe. Zalew Szczeciński był jakby pierwotną Holandią, ze względu na tarliska śledzia ATLANTYCKIEGO, który w r. 1425 – z powodu przełowienia w Sundach przez Duńczyków i Niemców – podszedł na tarło do Holandii, stając się podstawą potęgi holenderskiej, gdyż dawał Holendrom tyle, co Hiszpanom Srebro i Złoto Ameryki. Duńczycy karmili śledziem świnie, silosowali go i nawozili pola.

Były też wojny śledziowe, gdyż Duńczycy używali sieci śledziowych przed Dniem Śledzia, który był po kulminacji tarła. Wcześniej można było łowić tylko sieciami dorszowymi w celu ochrony tarlaków przed drapieżcami. Duńczyków, którzy mieli sieci śledziowe przed Dniem Śledzia, topiono. Droga międzymorska Wolin-Triest była handlową Drogą Śledziową, a przydomek Wespazjana ŚLEDZIARZ pochodził od importu śledzi bałtyckich.

Założycielem Wolinia był wg legendy Juliusz Cezar, który wg naszej historiografii przedjezuickiej był gościem Leszka Chytrego. Udali się oni nad Zalew w celu założenia stoczni do inwazji Brytanii. Poza Wolinem Biskupim była jeszcze Wineta na zachodnim Wolinie, uważana przez niektórych nawet za NAJWIĘKSZE MIASTO EUROPY. Zbudowanie tam miasta wymagała jednak wierceniu studni głębinowych, co umożliwiała technika armeńska, którą mógł zaimportować Leszek Chytry po bitwie pod Carrhae, gdzie wziął do niewoli Krasusa, który został uśmiercony przez Sarmatki za naruszenie babskiego monopolu złota. Szwedzi i Prusacy czerpali z Wolinia kamień do fortyfikowania ujścia Odry i budowy Szczecina.

System ŻELAZA GDAŃSKIEGO polegał na płaceniu przez Swewów surówką żelazną za pszenicę spławianą krypami, które odstawiano do kuźnic. Surówka była przekuwana młotami poruszanymi siłą wodną. Rzymianie napotykali w Galii KOTWICE ŻELAZNE na łańcuchach, które pochodziły od Wenedów czyli Słowian – gdy sami mieli tylko kotwice z formowanych konarów z okowami żelaznymi na linach konopnych. Rzymskie okręty wojenne były wiosłowe, gdy celtyckie żaglowe, co do manewrowania wymagało żelaznych mieczy kilowych, które powinny być od Słowian.

Rzym został uratowany przed Hanibalem żeglugą MIECZOWĄ, która przy sztormowej pogodzie przechodziła blokadę kartagińską. Ponieważ żegluga mieczowa była dla Kartagińczyków zaskoczeniem, a mieli oni rozeznanie w technice śródziemnomorskiej, to wielotonowe miecze kilowe powinny być odkuwane w Gdańsku. Herb Gdańska Z MIECZEM RĘKA symbolizował żeglugę mieczową a koga znana jest historycznie z przedkrzyżackiego Elbląga. Spław Odrą był na szkutach-berlinkach, które na Wiśle nie miały sensu ze względu na system Żelaza Gdańskiego, który wymagał drewna energetycznego i szkutniczego w postaci TRATEW. Wcześniej koga nazywała się KRAKIEM.

Jeśli kogoś to nie przekonuje to mam argument ważniejszy. Otóż Rzymianie nie używali CIĘŻKICH PŁUGÓW, które są znane archeologicznie na północ od Alp od Halsztatu a historycznie we wczesnym średniowieczu. Był to argument szowinistyczny - ale ślady orki ciężkim pługiem znaleziono też w Polsce, a coraz więcej jest danych, że był to import pługów SCYTYJSKICH.

Ostatni król Wandalów Afrykańskich, ojciec Lecha, Rusa i Czecha MOSKWA, podbił Wyspy Brytyjskie, które oddał Wodanowi z Poznania, a potem oblegał Konstantynopol, który został uratowany przez armię awarską w sile 60 tysięcy wojowników konnych. Wodan urzędował w Lubece w celu podboju Brytanii, gdyż bez tego nie można było ewakuować Ostrogotów włoskich do Westfalii i Skandynawii. Wydaje się, że zapisany przez Galla polski hymn marynistyczny jest pamiątką PODBOJU PRZEZ WODANA BRYTANII.

Początkiem polskiej katastrofy na Zachodzie była II krucjata, w której Henryk Lew poprowadził na Połabie 10 razy więcej krzyżowców niż cesarz na Bliski Wschód. Anglicy zdobyli Szczecin, gdzie Henryk Lew zbudował zamek KLESZCZ. W r. 1157 Fryderyka Barbarossę skapitulował pod Poznania Bolesława IV; w r. 1173 flota duńska obległa Winetę na Wolinie, którą zdobyła w r. 1177 jako TROJĘ PÓŁNOCY, co szczegółowo przedstawia SAGA O STEŃCE Z WISEŁKI: Po otruciu psów Saksończyk podniósł kratę forteczną, pod którą wpłynęły w ciemności okręty duńskie. Odnośnie Szczecina i Poznania decydującą siłą byli CZESI, którzy w r. 1173 zapłacili za to cenę Straszną.

Byłem na odczycie prof. Władysława Filipowiaka BUDOWNICTWO OKRĘTOWE I ŻEGLUGA SŁOWIAŃSKA U UJŚCIA ODRY W IX-XII W. Prof. Filipowiak oświadczył, że KOGA JEST POŚWIADCZONA NA BAŁTYKU W IX WIEKU, co jest cofnięciem się przede mną. Powiedział też, że przewlekanie statków przez ich ROZKOŁKOWYWANIE nie było możliwe, gdyż NIE MOŻNA BYŁOBY TAKIEGO STATKU ZŁOŻYĆ. Odpowiedziałem, że chodzi mi o statki NOWE a nie archeologiczne i zapytałem, jak Amerykanie przewlekali okręty przez Panamę i Nikaraguę?
 
Strony: 1 2 Następna »
 
 
« powrót|drukuj