Skip Navigation
 

Robiony seryjnie w Krakowie Wallingford

Kopernik jako Błazen Krakowski

Nostryfikacja Bony, Kopernik 1509

Jeden w wielu zegarów Kopernika

Plan Wrocławia Kopernika z wieży farnej

40. HOROLOGIA POLSKA

STOLICA DOLNEGO ŚLĄSKA – Najstarszy szczegółowy plan Wrocławia z 1562 R.

Plan Wrocławia z Rokiem 1562 został zawłaszczony przez Weinerów po skonfiskowaniu go Mikołajowi Kopernikowi w roku 1539. Plan został namalowany z odbudowanej renesansowo przez Kopernika i będącej jego własnością wieży farnej, gdyż Kopernik do roku 1529 reprezentował we Wrocławiu władzę SUWERENNĄ. Luterański Wrocław nienawidził Kopernika – za ZNISZCZENIE NIEBA NAD WITTENBERGĄ LUTRA – ale obejść się bez niego nie mógł, gdyż podstawą Reformacji był tandem Luter-Kopernik. Gdy r. 1539 Kopernik przestał być luteranom POTRZEBNY to pokazali mu drzwi Od Siebie więc wyniósł się do Warszawy – ale na tym nie koniec, bo został jeszcze przez luteranów ZAMORDOWANY. OPUBLIKOWANIE Planu Weinerów zosdtało spowodowane przyjęciem planu budowy fortygilacji WŁOSKICH, które ukończono w r. 1584.

Wrocław w Kronice Schedla jest miedziorytem z roku 1242. Dowodem na to jest rysunek BERLINKI NA ŚLUZIE NOWOMIEJSKIEJ W ROKU 1242. CYTADELA była poza prawym marginesem miedziorytu a jako SPRZECZNA z prawem magdeburskim – które patrycjat przyjął korzystając ze śmierci księcia i małoletności jego następców – została rozebrana. Uznał to dopiero Henryk III Biały, zakładając na terenie rozebranej Cytadeli Nowe Miasto, czego manifestacją jest jego statua na południowej fasadzie wieży farnej.

Ewa Wyka, ARTEFAKTY NAUKI – Historyczne przyrządy naukowe w zbiorach polskich muzeów, recenzenci: dr hab. Dorota Folga-Januszewska, prof. ASP w Warszawie prof. dr hab. Tomasz de Rosset; Copyright „C” by Wydawnictwo Naukowe PWN SA Warszawa 1923; S. Weinfeld, CZAS, Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1977, s. 50.

Dziś w południe kupiłem w Księgarni Naukowej AN Tylko Dlatego, że spodziewałem się tam znaleźć Zegar Karasia w Lublinie, który Za Gomułki TAM BYŁ. Zegara Tego nie znalazłem, co jest aferą na miarę Zegara Kopernika na wrocławskiej Wieży Farnej: http://wandaluzja.pl/?p=p_209&sName=40.-horologia-polska// Ponieważ podałem NOWĄ metrykę Zegara Karasia to muszę ją powtórzyć.

Zegar Karasia nadawał się tylko do SYPIALNI Carskiej, gdyż chodził BEZGŁOŚNIE. Został zamówiony W TYM CELU przez Bonę u Mikołaja Kopernika a znany jest historycznie z podarunków dla sułtana Sulejmana Wspaniałego i cesarza Karola V. Ponieważ zegary te były robione w szlifierni warszawskiej to dokumentację tego zegara znaleziono w archiwum warszawskim, więc Zygmunt Wielopolski zamówił taki zegar u Patka, aby podarować go carowi w HOŁDZIE w Zdobytym Konstantynopolu.

Wielopolskiego wypędzono jednak z dworu carskiego więc Zegar Patka czekał w Lublinie na ZŁOŻENIE KILKA LAT. Z tego wynika, że dokumentacja Kopernika zegara Karasia powinna być u Patka.
 
Strony:« Poprzednia 1 2 3 4 5
 
 
« powrót|drukuj