Skip Navigation
 

26. ARCHITEKTURA NIEMIECKA

Zebrano najlepszych kamieniarzy angielskich, którzy orzekli, że do budowy STONEHENGE potrzebne były narzędzia ze stali STOPOWEJ. Jako pierwszy posługiwał się narzędziami Stopowymi Apollo z Cieszyna po zaproszeniu do Wrocławia dzięki chromitom ślężańskim, o czym świadczy jego mauzoleum na wrocławskim Piasku.

Pan przeniósł metalurgię stali stopowej do Kielc, i dzięki NIEJ zbudował SĄD na Karczówce (?) a jego III syn Karcz bydgoską WALHALLĘ. Piszę o tym dlatego, żeby wytłumaczyć katedrę w Trewirze, gdzie w 3 wschodnich filarach odkuto zamurowane kolumny granitowe, co świadczy, że miała to być hala kolumnowa Wiązana stalą zbrojeniową w bębnach kopuł. Stali zbrojeniowej jednak widocznie ZABRAKŁO więc budowlę ukończono w systemie filarowo-przyporowej.

Tłumaczę to tym, że Pan - po zbudowaniu w Badenii Hirsau - podjął budowę katedry w Trewirze. Został jednak wezwany do Wrocławia z powodu zagrożenia przez Chalibów więc opuszczoną budowę ukończył Tryton z Pragi w systemie filarowo-przyporowym .

Tryton budował romańskie katedry nadreńskie, ale musiał uciekać przed Prometeuszem i Deukalionem. Wobec tego należy się zastanowić, czy namierzony przez satelitę PROSTOKĄTNY plan pierwotnej katedry kolońskiej – zburzonej przez mieszczan w r. 1109 – nie odpowiada bydgoskiej Walhalli ??? Proszę zwrócić uwagę, że półkoliste KONCHY, jak u Marii Na Kapitolu w Kolonii, miały sens tylko przy ŁUKACH ZE STALI ZBROJENIOWEJ jako podporach BĘBNA z Wieńcem kopułowym, a w innych przypadkach były MAŁPOWANIEM, co nazywa się Manieryzmem.

Sprawa jest podobna jak z Hagią Sophią w Konstantynopolu, która wg Arabów została zbudowana przez Asana ben Baruchię, syna ciotki Salomona. To jest jednak wniosek z metryki Świątyni Salomona, ale ŚS była Imperialną świątynią faraona Sezostrisa III jako kopia mauzoleum Eurydyki-EUROPY w Troi na Złotym Rogu czyli kopią Hagia Sophia w Stambule. Projekt był na WIENIEC ze stali zbrojeniowej w bębnie kopuły, ale obrażeni na słupy graniczne na Wołgodonie Ariowie stali zbrojeniowej z Kielc dla Sezostrisa nie przysłali więc ten kazał wyrabować ją z EUROPY, wobec czego trzeba było ją PODPIERAĆ, w jakim to stanie jest Do Dziś. Wypadałoby więc teraz założyć KOPUŁOWY wieniec zbrojeniowy a przypory rozebrać. Niemcy zrelacjonowali Skalną Katedrę w Jerozolimie do mauzoleum Konstantyna Wlk, co ja wykorzystałem dla chronologii architektury jerozolimskiej i rzymskiej. Mauzoleum Eurydyki-EUROPY zbudował Kar-k'Orfeusz z Krakowa jako dwukonches z czwórkonchesu Walhalli.

Wg mej "Starej Architektury Rzymu i Italii" to PRZEBUDOWA kościoła św. Patrokliusza w Soest była związana z imigracją Ostrogotów włoskich do Wesfalii w r. 555. Prawdopodobnie umieszczono w tym kościele przywieziony z OBECNEJ katedry florenckiej sarkofag Teodoryka Wlk, bo rotunda w Rawennie była grobowcem Odoakra.

Jeden z królów merowińskich z końca VI w. woził ze sobą tacę ze złotniczym modelem, co pokazywał ze słowami: „Oto co zrobiłem dla wspaniałości rodu Franków”. Ja to odnoszę do katedry dynastycznej w Tournai w Belgii – ale w takim razie minster w Bazylei, który ja uważam za konsekrowany w r. 618 kościół alemański, byłby nie "profanacją" gotyku francuskiego a ZAPOWIEDZIĄ tegoż.

. Wszystko to opiera się na Europejskiej Atlantydzie i BRDNEŃSKO-SUDECKIEJ METALURGII ŻELAZA. Wg tego to romańskie katedry nadreńskie byłyby dziełem Trytona, syna Chęsy-Hanzy a Wspaniała Kolonia dziełem Pragi i Foreneusza z Wrocławia. Wypada więc podziękować Hellenom, że Foreneusza zabili, bo Kolonia byłaby chyba stolicą Europy po Wsze Czasy. Córka Pragi i Foreneusza-Francjona Śnieżka zbudowała zaś katedrę II w Magdeburgu, której nawy boczne poszerzono przy przebudowie gotyckiej w XIII w, oraz praski halowy kościół Matki Boskiej Śnieżnej, którego nawy zburzyli Brandenburczycy.

Krok z Olimpu-Pragi dystrybuował żelazo brdneńskie do Renu przez Schwaebisch Hall a Chęsa, po wygnaniu przez Erychtonosa do Pragi, zbudował I katedrę magdeburską dla wysyłki żelaza nad Ren przez Paderborn. To nie spodobało się Trytonowi, który zbudował katedrę w Bambergu, żeby spławiać żelazo Menem, w którym to systemie zbudował Wspaniałe Katedry Nadreńskie: w Moguncji, Wormacji, Spirze i Marię Laach. Żelazo brdneńskie spławiono też Rodanem, a jak świadczy kościół w Cluny to również Loarą.

Trytona zastąpiła jego córka Palatia oraz prawdopodobnie syn z nieprawego łoża Tymoteusz, którzy zostali zhołdowany przez Prometeusza z Palermo i jego syna Deukaliona, od którego pochodzi nazwa KOLONII. Ci zostali z kolei rozgromieni przez Pana Oceanów Posejdona, który został teściem Tymoteusza z Wrocławia.

Osobliwością Norymbergii jest Podwójna Kaplica zamkowa, która ma bliźniaka na zamku w Chebie. Nie były to jednak kaplice a WARTOWNIE. Sprawą Niemców jest stwierdzenie, czy jest to architektura KOLOŃSKA, bo wg ikonografii to w tej architekturze był też pałac na zamku Królewskim w Płocku a'MAZON, który runął do Wisły podczas renesansowej przebudowy. Był to bliźniak Pałacu Cesarskiego w Kolonii jako TRAKTATOWY Pokoju Foreneusza z Machaonem, synem Asklepiosa ze Lwowa? który zbudował ten pałac Imperialny WYSTAWOWO, przed którym Książęta Ruscy ZDEJMOWALI KOŁPAKI.

WARTOWNIA nie jest najstarszą dającą się uchwycić systemowo budowlą w Norymberdze, bo kaplica Eucharystyczna jest budowlą Wcześniejszą – sądząc po pazurach kolumny. Najstarszym zaś obiektem architektonicznym Kolonii jest Maria na Kapitolu, która ma kopię w postaci kościoła II w Betlejem. Było to jedynym kryterium chronologicznym Architektury Kolońskiej, ale ja wprowadziłem II, w postaci Najwspanialszego Pałacu Cesarskiego na kolońskim OVERSBURGU jako bliźniaka pałacu Królewskiego w Płocku a'MAZON, według I piętra którego został zbudowany Zamek Średni w Malborku.

Ponieważ Niemcy na temat Architektury Kolońskiej to ANI ME ANI BE... to ja im ZAPIEJĘ, że Wspaniała Kolonia została zbudowana przez Pragę i Foreneusza - ale dlaczegoż w takim razie zachowała się stara nazwa od DeuKALIONA, który zbudował prawdopodobnie tylko Marię na Kapitolu? – Otóż dlatego, że Hellenowie po zabiciu Foreneusza powrócili do nazwy Starej.

https://www.24rhein.de/rheinland-nrw/rheinisch-bergischer-kreis-bergisch-gladbach-kreisstadt-staedte-gemeinden-90790237.html// Powiat Rheinisch-Bergischer-Kreis: Informacje o dzielnicy w pobliżu Kolonii

Niemcy stają Na Głowie, żeby zagmatwać architekturę Kolonii, czym bronili się przed mną. Nazwa zamku BENSBERG w Bergisch Gladbach jest WTÓRNA i pochodzi według mnie od zakupu przez hrabiów von Berg od mieszczan kolońskich Myśliwskiego zamku cesarskiego po ZBURZENIU przez mieszczan Cesarskiego OVERSBURGA.

Po bodaj największej bitwie średniowiecza na Psim Polu Bolesław III ożenił się z hrabianką von Berg Salomeą – Matką Piastów. To nie był mezalians, gdyż wszedł tym w koneksję z KOLONIĄ, która ZBURZYŁA pałac Cesarski i katedrę więc sprzedanie zamku myśliwskiego – takiej kolońskiej Pieskowej Skały – hrabiom von Berg było dla UNIEMOŻLIWIENIA cesarzom Postawienia Nogi w Kolonii, co zapewniał matrymonialny sojusz z Polską, która na Psim Polu powróciła do Potęg Europejskich i podjęła Rewindykację CHIN.

Zamek DUESSELDORF: https://www.google.com/search?q=Zamek+Dusseldorf&tbm=isch&ved=2ahUKEwj9vbTLrcHxAhUykcMKHfC7Cd8Q2-cCegQIABAA&oq=Zamek+Dusseldorf&gs_lcp=CgNpbWcQDDIECCMQJ1D7I1jyNGCFW2gAcAB4AYAB6QOIAdkMkgEJNS4xLjIuMC4xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=r2_dYL2qFLKijgbw96b4DQ&bih=476&biw=908&hl=pl#imgrc=yhQK2-hajAKllM zachował się według mnie jako Relikwia hrabiów von Berg, którzy byli burgrabiami Duesseldorfu a na Psim Polu awansowali do herzogów – jak Hohezollernowie pod Koronowem. Dzięki temu zamek zbudowany przez ODYSEUSZA spod Troi zachował się w niezmienionym kształcie. Gdy wróciłem z Niemiec to robiono po raz II film Podróże Odyseusza, co OPROTESTOWAŁEM, wzywając na pomoc Bundestag !!!

Mieszczanie kolońscy zburzyli też w 1109 r. PIERWSZĄ katedrę kolońską, która według mnie była kopią WALHALLI z Bydgoszczy, którą Ariowie przemianowali na Lillę Wenedę czyli Słowiański Kwiat.

Kluczem do architektury karolińskiej zdaje się być konsekrowana w r. 724 katedra we Fritzlarze k. Kasel. Rozgromienie przez Rolanda II floty Franków w r. 786 wydawało Francję na łup Normanom i zagroziło Kolonii. wobec czego Karol podjął budowę Drugiego CO DO WSPANIAŁOŚCI pałacu, każąc rozebrać należące do Moguncji termy rzymskie i przyłączając teren do kasztelanii Ingelheim, gdzie jest zespół Przedromański. Tam zbudował Dwór WIESBADAN, gdzie był potem pałac herzogów von Nassau, który w XIX przebudowano na Kasyno Dostojewskiego. Gdy w 1106 r. Henryk IV odpowiedział mieszczanom kolońskim CO CESARSKIEGO CESARZOWI – czyli murzyn zrobił swoje - to ci sprzedali go niesfornemu synowi, który zagłodził ojca na śmierć a pałac na Oversburgu rozebrali.

Ponieważ Strażnik Skarbu Merowingów Roland II zagroził Francji ze Szczecina to Karol Wlk udał się w r. 789 osobiście do Krakowa, gdzie spotkał się z Leszkiem Wyścigowym i kalifem z Bagdadu. Powstała w związku z tym pojednaniem króla Franków z palatynem Bretanii "Pieśń o Rolandzie" powinna więc być spisana na dworze Rolanda II – bo gdyby ci panowie nie ucałowali się wówczas ze łzami w katedrze wrocławskiej to by Karol do Krakowa nie pojechał. Na pamiątkę tego pojednania i Pokoju Karol ufundował katedrę w Halberstadtcie, a Leszek powinien wybudować taką samą tylko HALOWĄ na Połabiu, prawdopodobnie w Lipsku.

Układ ten załamał się jednak, bo Karol, korzystając z wyprawy Leszka do Indii, kazał zakuć palatyna w kajdany i zagarnął skarb Merowingów w Mont-Saint-Michel – gdzie jest skrócony o 3 przęsła kościół Innachosa z Wrocławia – oraz zaatakował Wiedeń. Został tam jednak pobity przez Czechów, i uwięziony przez bastarda, który mianował się KARLOMAGNEM czyli Karolem Wielkim. W r. 805 Leszek Wyścigowy został zamordowany przez tego Karola Wielkiego pod Chebem, wobec czego władzę w Krakowie objął sejm, który spuścił z łańcucha Normanów i wysłał armię z pozostawionym w Krakowie jako zakładnikiem Ludwikiem Pobożnym, który Nie Uwolnił Ojca.

Tu możemy zajrzeć do środka – jak to w krypcie Karolingów kościoła St Denis w Paryżu papież Koronuje Ludwika a Popiel Gnuśny perswaduje MIECZEM kanclerza karolowego, którego Uspakaja gestem kanclerz ludwikowy, prawdopodobnie Einhard. Kardynał karolowy próbuje podnieść z klęczek Karola, ale jest powstrzymywany gestem przez ludwikowego (A History of World Societies, V. I, Boston 1984, s. 370): http://wandaluzja.pl/?p=p_118&sName=30.-polska-popielidow// Grafik zamienił tylko celowo ojcu i synowi nosy, co spowodowało komplikacje ikonograficzne.

Idący do Paryża Ludwik mianował muratora katedry halbersztadzkiej Muratorem Francuskim, i stąd GOTYK FRANCUSKI. Po zhołdowaniu Normanów holenderskich Ludwik zbudował sobie pałac w Koblencji, który zachował się jako Sejm Rzeszy a potem arcybiskupstwo. Hołd Normanów był w pałacu Karola Wielkiego w Wiesbaden, gdzie jest kasyno Dostojewskiego jako funkcjonariusza konwencji Alvenslebena. Moją chronologię architektury niemieckiej potwierdza archeologiczna i architektoniczna stratygrafia Abdinghofkirche w Paderbornie (Hansmann W., Kunstreisefuerer WESTFALEN, Gondrom Verlag Bindlach 1989, s. 156).

Architektura Hirsau na przewłoce Renu z Dunajem jest odpowiednikiem architektury WROCŁAWSKIEJ Pana. Cesarz Ludwik Pobożny wyznaczył Hirsau na granicę między Lotariuszem a Ludwikiem Niemieckim, żeby bracia musieli ze sobą współpracować, ale ci zaraz po rozgromieniu ojca zaczęli budować przewłoki konkurencyjne: bryzgawijską i nekerską – co doprowadziło do sformułowania minsteru strasburskiego i Esslingen. Jak zdaje się świadczy kościół Na Slavanach w Pradze to architektura Esslingen była bazylikową przebudową architektury weteranów wojny TROJAŃSKIEJ.

Kariera Ludwika Niemieckiego zaczęła się w r. 830, gdy pomagał Lebediuszowi rozgromić Ordę Turecką nad Wołgą, za co został POLSKIM wojewodą Śląska. Ludwik zorganizował bunt braci przeciw ojcu, a gdy sejm Franków wyprosił go z Paryża to przyprowadził do Wrocławia warsztat minsteru strasburskiego, który odnowił farę św. Elżbiety.

Walka Lotariusza z Ludwikiem umożliwia polityczną interpretację architektury i jej szczegółową chronologię. Ludwik, który w r. 833 został Królem Bawarii, wymógł w r. 837 na bracie uwolnienie ojca, za co Lotariusz po śmierci cesarza w r. 840 wygnał go. Ten uciekł do Polaków a Lotariusz podjął budowę OBECNEJ katedry ratyzbońskiej na wzór minsteru strasburskiego, o czym zdaje się świadczyć odnośna plastyka ratyzbońska. Gotycka katedra ratyzbońska jest mniejsza od romańskiej, ale wyższa.

. W r. 842 Ludwik złożył w Nysie hołd witeziowi Lebediuszowi a ten wysłał Czechów, którzy wygnali Lotariusza ze Strasburga Z Torbami. Frankowie skapitulowali przed Czechami a ci wydali ich Niemcom i Francuzom, którzy wycieli ich Do Nogi... Tak bowiem należy rozumieć najbardziej upiorną bitwę średniowiecza. Kronikarz Lotariusza, Regio z Pruem zapłakał: „Któż będzie teraz bronił granic? Nie rycerze to a upiory...” Atoli w r. 845 Czesi przyjęli w Ratyzbonie chrzest KATOLICKI, co wyrwało ich z polskiego systemu politycznego, gdyż Polska była państwem chrześcijaństwa ariańskiego, zwanego nestorianizmem.

W r. 842 budowa katedry ratyzbońskiej była już na tyle zaawansowana, że królowa Hemma dała muratorowi rok na ukończenie jej, jak to widzimy na tympanonie z Kalendarzem. Rzeźba św. Marcina przedstawia portretowo Ludwika Niemieckiego „odzieranego z królestwa” (Bawarii) przez Żebraka, którego żebrakiem uczynili jednak dopiero Czesi. Król na lwie to witeź w Nysie, gdyż ma koronę wandalską a lew sterczący warkocz na czole, co było manierą wschodnią. Również w innych miejscach Hemma wyraża sympatię dla tego tresera lwów ukraińskich.

Wydaje się, że po nakazaniu Czechom ofensywy na Ratyzbonę Lebediusz poprowadził armię Pogórzem Sudeckim na zachód. Prawdopodobnie we Lwówku otrzymał wieść o wzięciu Ratyzbony a że interesował się architekturą to dostarczono mu plany tamtejszej katedry. Spodobała mu się więc kazał zbudować taki kościół we Lwówku, tylko HALOWY. Było to małpowanie, ale Niemcy usunęli filary B, D i F, co dało ładne przęsła mostowe.

Lebediusz urządził prawdopodobnie kwaterę w Miśni i podjął budowę obecnej katedry miśnieńskiej, oraz kazał zburzyć katedrę Waleski w Nysie, gdzie składał hołd Ludwik Niemiecki, i wznieść tam katedrę obecną, której draperiowe filary zostały skute przez Niemców na kolumny ośmioboczne. Z tej racji Lebediusz może uchodzić na twórcę średniowiecznej GOTYCKIEJ ARCHITEKTURY HALOWEJ – choć jeszcze filarowej – jako naśladownictwa konstruktywizmu Karolingów.

 
Strony: 1 2 Następna »
 
 
« powrót|drukuj