Skip Navigation
 

26. ARCHITEKTURA NIEMIECKA

Aschaffenburg

SPALENIE MAŁPIEGO ZAMKU

Podczas pobytu w Niemczech interesowałem się zamkiem JOHANNISBURG w Aschaffenburgu nad Menem, gdyż wiedziałem tam DIABŁA. Tłumaczyłem, że zamek został spostponowany NIE BEZ POWODU, a teraz mogę powiedzieć, że nie myliłem się.

Johannisburg był od XIII do XVI wieku siedzibą Senatu Rzeszy, więc musiał być odpowiednio duży by mieścić kilkanaście kancelarii książęcych ze stałym zakwaterowaniem personelu, a w czasie sesji i Dworów. Był pod administracją arcybiskupa Moguncji, który był Kanclerzem i Prymasem Rzeszy. Poza tym rezydowali w nim, na równi z Norymbergą i Wuerzburgiem, cesarze, w tym Luksemburgowie po wygnaniu z Pragi.

Podczas wojny szmalkaldzkiej arcybiskup Moguncji i Magdeburga Albrecht von Brandenburg, który lawirował pomiędzy stronami, przeniósł swój skarbiec z Halle do Johannisburga. Miało to fatalne skutki, bo w 1528 r. wracająca z RZYMU armia Lutra, nie bacząc na pojednawczą politykę Arcybiskupa, napadła na Johannisburg, który zdobyła, obrabowała i spaliła – że mówiono, iż Związek Wzbogacił Się. Lancknechty Lutra znalazły tam jednak tylko skarbiec cesarski a Mogunckiego NIE.

W r. 1604 arcybiskup moguncki Johannes Schweikhard von Kronberg podjął odbudowę zamku w stylu barokowym a roboty ukończono w r. 1619. Jego Eminencja wymusiła przeniesienie Obraźliwej ludowej nazwy SPALONY ZAMEK MAŁP na miasto i przywrócenie zamkowi starej: JOHANNISBURG: wcześniej były Johannisburg i Johannisberg.

Wydaje się, że po rozebraniu Pałacu Cesarskiego przez mieszczan kolońskich w 1108 r. król i cesarz Henryk V musiał budować sobie nową siedzibę w Heidelbergu, którego plany po przegraniu wojna z Polską w 1109 r. ograniczono. Natomiast Fryderyk I Barbarossa po pokonaniu Polski pod Poznaniem podjął budowę Johanisburga - może za kontrybucję polską?

Polskim odpowiednikiem Johannisburga jest KLESZCZ na Wałach Chrobrego, zbudowany przez Kleszcza z Gniezna po Rozgromieniu Cesarstwa r. 1216 przez Filipa II Augusta i Henryka I z Wrocławia, który anektował Szczecin. I historyczna wzmianka o Johannisburgu pochodzi z r. 1225, gdzie arcybiskup moguncki jako Kanclerz Rzeszy zakwaterował Senat Rzeszy.
 
 
« powrót|drukuj