Skip Navigation
 

29. ALEKSANDRETTY POLSKIE

Chazarowie i Pieczyngowie

Krzysztof Dobrowolski, Teresa Nagrodzka-Majchrzyk, Edward Tryjarski; HUNOWIE EUROPEJSCY, AWAROWIE, CHAZAROWIE I PIECZYNGOWIE, Ossolineum 1975

W mitologii tureckiej czołową rolę gra NAJWIĘKSZY ZDOBYWCA TURECKI Oguz, jego ukochana Błękitnooka oraz prowadzący Turków na Zachód Szary Wilk. Błękitnooka była Polką z Ałtaju a Szarym Wilkiem Leszek Wyścigowy jako oficer łącznikowy przy armii tureckiej.

Na mocy pokoju w Konstantynopolu w r. 568 Awarowie otrzymali Panonię – co powołało II państwo awarskie, które potem atakowało ze Słowianami Konstantynopol, który płacił Awarom trybut. W r. 626 Bizantyjczycy zaoferowali Awarom roczny trybut w wysokości 200 tys solidów za zaatakowanie Persów, ale w roku następnym Awarowie ponieśli klęskę z Persami pod Tyflisem.

Gdy padło 30 tysięcy Awarów to beg pognał do obozu perskiego i rzucił się do nóg szacha, który go podniósł, ucałował i włożył na głowę swój diadem. Był to początek wojny domowej w kaganacie nadwołżańskim, między zhołdowanym przez Persów begiem a kaganem, którego protektor Wyzymir prowadził wojnę z Chinami o Mongolię. Beg pokonał kagana, co nazywa się UCIECZKĄ BUŁGARÓW NA ZACHÓD, którzy zostali znowu pobici przez Awarów panońskich a potem wymordowani w Bawarii na rozkaz Dagoberta Wlk.

Na wieść o tym Wyzymir zawarł pokój z Chinami, z granicą na Jeniseju i Bałchaszu, i zwrócił się przeciw Dagobertowi, który w r. 632 został rozgromiony pod Vogatisburgiem-Norymbergą i ubrany w kaftan bezpieczeństwa, co nazywa się majordomatem czyli szogunatem frankońskim. Wyzymir zmienił nazwę kaganatu z Awarii na Chazarię – co znaczy kraj chłopów wolnych, towarzyszy, do którego przyłączył Kazachstan.

Stroną pokoju z Chinami byli Koreańczycy, którzy otrzymali Mandzurię, ale w latach 70. Korea została podbita przez Chiny, które za Tangów osiągnęły szczyt potęgi, co doprowadziło prawdopodobnie do antychińskiego sojuszu polsko-arabskiego i wojny, w wyniku czego Chińczycy wycofali się z Korei i Mandzurii. W r. 681 – rok po bitwie u ujścia Dunaju – upadł chiński protektorat nad kaganatem Wschodniotureckim, który w r. 699 został przyłączony do uznającego protektorat polski Kaganatu Zachodniotureckiego.

W r. 715 zjednoczony Kaganat Turecki wypowiedział protektorat polski i najechał Kazachstan, co zapoczątkowało wojnę turecką, która doprowadziła w r. 744 do wypędzenia Turków do Chin i powstania w Mongolii Kaganatu Ujgurskiego. W ten sposób Polska graniczyła w Azja Środkowej na Syr-darii z Kalifatem a na Bałchaszu z Chinami. To trwało to do chińskiego ataku na polski Taszkent i bitwy pod Talas w r. 751. Pobici przez Polaków, polskich Kirgizów i Arabów Chińczycy skapitulowali jednak przed Arabami, oddając im Kaszgar bez Tarymu oraz płacąc olbrzymią kontrybucję w złocie, którą flota arabska przewiozła z Chin do BAGDADU.

Po tym zwycięstwie Arabowie zwrócili się przeciw Polsce najeżdżając z Chińczykami Chazarię, którą zhołdowali, a potem z Chazarami zdobyli Kursk i Kijow. Do decydującej bitwy z Arabami doszło nad Seretem w r. 759, gdzie główną role odegrali Czesi, którzy wynaleźli skuteczną metodę walki z dromadnicą, wobec której konnica była dotychczas bezbronna. Po tej bitwie Polacy pozyskali Turków chińskich, których wódz Oguz wziął udziału w wojnie z Arabami za ziemię między Bałchaszem a Uralem, ale rozgromieni nad Uralem Chazarowie złożyli hołd Oguzowi, który przyjmując go złamał układ sojuszniczy.

Po całonocnej kłótni Polacy ustąpili więc Oguz rozkazał przeprawę przez Wołgę i marsz na Kaukaz, gdzie doszło do wielkiej bitwy pod Tyflisem, w której kalif schronił się w namiocie Oguza, a ten przyjmując służbę u kalifa ZA JEGO SKARBIEC znowu zdradził Polaków. Skarbiec bagdadzki został przewieziony wozami i okrętami do Szewczenki w Kazachstanie, ale Oguz zdradził też kalifa anektując Afganistan i Indie. Wobec tego kalif przybył w r. 789 do Krakowa, żeby obiecać Polakom pomoc w odzyskaniu Chazarii za wypędzenie Turków z Afganistanu i Indii.

Po zdobyciu przez Leszka III Kabulu kagan chazarski złożył jednak hołd kalifowi, co omal nie doprowadziło do nowej wojny polsko-arabskiej, którą zażegnał niejaki Dir, którego Polacy wzięli do niewoli nad Seretem jako spahisa z południowego Egiptu. Dir doprowadził do wymiany Afganistanu i Indii za Powołże, za co został mianowany przez sejm Begiem Chazarii i nazwany PRAWDZICEM.

W r. 830 Turcy ponownie najechali Chazarię, ale zostali rozgromieni przez witezia Lebediusza, który poprowadził skapitulowną armię turecką na podbój fińskiego Powołża, oraz wypędził z Mongolii Ujgurów, gdzie założył kaganat Kirgiski.

W rodzie Prawdziców urząd Bega Chazarii pozostał do upadku Polski Popielidów w r. 882, kiedy to idącą przeciw cesarzowi Karolowi III Grubemu armię chazarską zaatakowali pod Węgrowem Węgrzy, za co cesarz dał im ziemię między Donem a Dunajem. Ponieważ na Chazarię uderzyli Turcy z Kazachstanu (byli Ujgurzy Oguza) zdobywając ją więc Prawdzice wycofali się ze zmobilizowanymi Mazurami do Moskwy i na Syberię, skąd podjęli wojnę z Turkami, których z Samanidami z Samarkandy i Gruzinami pobili. Wobec tego Turcy musieli przewieźć Złoto Kalifów z Szewczenki do Astrachania, bo Kazachstan został podzielony na drodze Guriewo-Dzungaria, którą obsługiwali Gruzini.

Po podboju Kazachstanu w r. 886 Prawdzice wyprawili się na Nowogród, ale cesarz wysłał tam Swewów, których Prawdzice przekupili i wysłali z Nowogrodzianami na Paryż, gdzie ci obalili grubasa i wynieśli Kapetyngów. Potem Prawdzice z Bułgarami rozgromili Węgrów zajmując ziemie do Dniepru i Wisły, co nazywa się NAJAZDEM PIECZYNGÓW. W r. 960 kagan chazarski napisał do rabina w Sewilli, że gdy jego pradziad przyjął w r. 882 judaizm to nie miał pieniędzy na budowę synagogi – czyli że Prawdzice doprowadzili kagana do nędzy – ale rabin doradził, żeby zdobył Tanajs u ujścia Donu – który był greckim centrum dystrybucji złota syberyjskiego, finansującym również Polskę. Amerykański uczony ogłosił, że NIE BYŁO ŻYDOWSKIEJ CHAZARII. Po wypędzeniu Prawdziców kagan przyjął judaizm, żeby sprawić sobie harem, ale w haremie była ŻYDÓWKA, wobec czego w Astrachaniu bega tureckiego zastąpił żydowski a kagan zawładnął Złotem Kalifów.

 
 
« powrót|drukuj