Skip Navigation
 

29. ALEKSANDRETTY POLSKIE

Kalisz jako stolica

KALISZ JAKO STOLICA POLSKI NA MAPIE Z ROKU 565

W r. 2000 miała być opublikowana we Frankfurcie nad Menem Mapa Polski datowana Rokiem 565, ze stolicą w Kaliszu, ale Niemcy zaprotestowali ją z powodu okupacji przez Awarów ziem na południe od górnej Wisły i Odry w l. 562-68 – którędy Awarowie wyprawiali się na Paryż. Ja zinterpretowałem tą stołeczność Kalisza jako WOJENNĄ Lecha Afykańskiego, co tłumaczy 2 urbanistyczne zagadki Kalisza:

I. Zamek na Ostrowie, który powinien być na wzgórzu przy ul Bankowej, bo Tyniec to po słowiańsku zamek. W r. 1229 zamek został rozebrany wraz z archikatedrą przez Henryka I z Wrocławia, który wygnał arcybiskupa do Gniezna za ZAMACH w Gąsawie. II. cytadelę na Rypinie rozebrali Rosjanie na podstawie konwencji Wiedeńskiej o Niefortyfikowaniu Granicy, tak że pozostał kościół św. Gotarda i kilka budynków. Kościół ten jest starszy od kościołów kaliskich, które budował Kar z Krakowa, najstarszy syn Pragi i Foroneusza.

Ośrodkiem Kalisza był „wspaniały” kościół św. Pawła, będący przez pewien czas ARCHIKATEDRĄ z nekropolią Piastów wielkopolskich, który można identyfikować z zaginioną katedrą. Nowe Miasto zostało zniszczone przez Mongołów, w związku z czym oddano je osadnikom niemieckim. Pałac Królewski był w Kaliszu przy ul. Śródmiejskiej i został przebudowany na Szpital a ten na Koszary, zaś Arsenał był na terenie cmentarza Ewangelickiego, tak że zachował się w oryginalnym stanie tylko kościół pałacowy.
 
 
« powrót|drukuj