Skip Navigation
 

33. DRUGI LONDYN NAD ODRĄ

Dagome iudex

CIVITAS SCHINESGHE – Mieszko I i początki państwa polskiego, Wydanie II uzupełnione, Redakcja Jan M. Piskorski; OWN-IChB – Polska Akademia Nauk, przy współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego, Wydawnictwo PTPN, Poznań – Gniezno 2004, 170 ss

II wydanie Civitas Schinesgne POMIJA rotundy na Ostrowie poznańskim i lednickim, gdyż CAŁY ŚWIAT uznał moją interpretację rotund i palatiów romańskich jako Wartowni i Sypialni FORTECZNYCH - żeby nikt śpiącym gardeł nie poderżnął - co kwalifikuje kaplicę Mariacką na Ostrowie poznańskim jako mauzoleum Dobrawy. Autorzy CSch uznają to pośrednio. W Funkcjonalnej Chronologii Architektury Niemieckiej piszę, że 20 lat po śmierci Udalryka ukończono w Augsburgu kościół śwśw Ulryka i Afry, który przetrwał W PRAWIE NIE ZMIENIONYM STANIE, stając się wzorcem architektury POMILENIJNEJ – wobec czego mauzoleum Dobrawy można relacjonować do tego kościoła jako Wzorcowego.

Dagome iudex jest dziwolągiem, gdyż Mieszko I jest nazwany iudex czyli WICEHRABIĄ, a chrzcił się jako KRÓL WANDALÓW. Każdy hrabia miał IUDEX'a, tytułowanego Wicehrabią. II sprawą jest dwoistość pisowni MIASTA NAD DŁUGIM MORZEM: Schinesne i Schinesghe. Długie Morze to Bałtyk – bo dłuższe jest tylko Czerwone – a Schinesne-Schinesghe to Szczecin, gdyż jechało się tam W DÓŁ ODRY – ale wykazano, że Schinesne to NIE SCHINESGHE. Schinesgne to Szczecin-Gniezno czyli STOLICA.

Poznań na stolicę się nie nadawał, gdyż mógł być łatwo zatopiony tamą PONIŻEJ, toteż stolica musiała być w Szczecinie - skąd SCHINESGHNE czyli Szczecin-Gniezno.

Dagome iudex było zamachem na Mieszka I i skarbiec Piastów na Cytadeli poznańskiej przy pomocy Sobiesławowiczów od Popiela Którego Myszy Zjadły. Mieszko zabrał Sobiesławiczom Darłowo i podjął rozbudowę kanału Parsęta-Gwda w oparciu o JAZ we Gwdzie Wielkiej, który kierował wody ALTERNATYWNIE. Wówczas umarł a Oda zataiła śmierć i wysłała do Magdeburga Dagome iudex z miastem SchinesGHNE jako przemianowanym na SZCZECINEK Wieluńcem.

Za pismem do Magdeburga poszło pismo do Poznania w sprawie ZAGROŻENIA skarbca na Cytadeli przez Horwatów (Chrobrego), wobec czego trzeba go było spławić do STOLICY, ale w Santoku Małym flotylla otrzymała rozkaz płynięcia do Nowego Szczecina czyli SZCZECINKA, gdzie Oda przy pomocy Sobiesławowiczów zawładnęła skarbem. Chrobry nie mógł wobec tego atakować Szczecina, gdyż skarbiec mógł być wywieziony do Strzałowa-Stralsundu.

Poznań mógł być zatopiony tamą PONIŻEJ, co było powodem kapitulacji w l. 1005 i 1157, więc stolicą-Gnieznem winien być Szczecin lub Szczecinek ze względu na kanał Piła-Kołobrzeg, ale Szczecinek nie jest ani NAD DŁUGIM MORZEM ani Drugim Londynem. Baptysteryjny portret Mieszka jako Jana Chrzciciela jest w katedrze wrocławskiej a kościołem baptysteryjnym jest jakobicka od II krucjaty fara szczecińska, na wzór której zbudowano farę w Chojnie. Wyznanie jakobickie opierało się na kodeksie handlowym Świętego Jakuba, zapewniającym monopol finansowy Żydom.

DOWODEM na to, że Dagome iudex było Oszustwem i Zamachem i jest dopisek cesarzowej Teofano na greckim tekście Dagome iudex BARDZO DUMNA PANNA. POGARDZAŁA KRÓLEM.
 
 
« powrót|drukuj