Skip Navigation
 

33. DRUGI LONDYN NAD ODRĄ

Dagome iudex

CIVITAS SCHINESGHE – Mieszko I i początki państwa polskiego, Wydanie II uzupełnione, Redakcja Jan M. Piskorski; OWN-IChB – Polska Akademia Nauk, przy współpracy Muzeum Początków Państwa Polskiego, Wydawnictwo PTPN, Poznań – Gniezno 2004, 170 ss

II wydanie Civitas Schinesgne POMIJA rotundy na Ostrowie poznańskim i lednickim, gdyż CAŁY ŚWIAT uznał moją interpretację rotund i palatiów romańskich jako wartowni i sypialni FORTECZNYCH, skutkiem czego jest kwalifikacja kaplicy Mariackiej na Ostrowie poznańskim jako mauzoleum Dobrawy. Autorzy CSch potwierdzają to pośrednio, np. w artykule „Mieszko i św. Udalryk”. W Funkcjonalnej Chronologii Architektury Niemieckiej piszę, że 20 lat po jego śmierci ukończono w Augsburgu kościół śwśw Ulryka i Afry, który przetrwał W PRAWIE NIE ZMIENIONYM STANIE, stając się wzorcem architektury POMILENIJNEJ od r. 1000 – wobec czego mauzoleum Dobrawy można relacjonować do tego kościoła jako Wzorcowego.

Dagome iudex jest dziwolągiem, gdyż Mieszko I jest nazwany iudex czyli WICEHRABIĄ, a chrzcił się jako KRÓL WANDALÓW. Każdy hrabia miał IUDEX'a, tytułowanego Wicehrabią. II sprawą jest dwojakość pisowni MIASTA NAD DŁUGIM MORZEM: Schinesne i Schinesghe. Długie Morze to Bałtyk – bo dłuższe jest tylko Czerwone – a Schinesne-Schinesghe to Szczecin, gdyż jechało się tam W DÓŁ ODRY – ale wykazano, że Schinesne to NIE SCHINESGHE.

Dagome iudex było zamachem na Mieszka I i skarbiec Piastów na Cytadeli poznańskiej przy pomocy Sobiesławowiczów, od Popiela Którego Myszy Zjadły. Mieszko zabrał Sobiesławiczom Darłowo i podjął rozbudowę kanału Parsęta-Gwda w oparciu o JAZ we Gwdzie Welkiej, który kierował wody ALTERNATYWNIE. Wówczas umarł a Oda zataiła śmierć i wysłała do Magdeburga Dagome iudex, gdzie było miasto SchinesGHE czyli przemianowany na SZCZECINEK Wieluniec.

Za pismem do Magdeburga poszło pismo do Poznania w sprawie ZAGROŻENIA skarbca na Cytadeli przez Chorwatów Chrobrego, wobec czego trzeba go było spławić do STOLICY, ale w Santoku Małym flotylla otrzymała rozkaz płynięcia do Nowego Szczecina czyli SZCZECINKA, gdzie Oda przy pomocy Sobiesławowiczów zawładnęła skarbem. Chrobry nie mógł wobec tego atakować Szczecina, gdyż skarbiec mógł być wywieziony do Strzałowa-Stralsundu.

Poznań na stolicę się nie nadawał, gdyż mógł być zatopiony tamą PONIŻEJ, co było powodem kapitulacji w l. 1005 i 1157, więc stolicą-Gnieznem winien być Szczecin lub Szczecinek ze względu na kanał Kołobrzeg-Piła, ale Szczecinek NAD DŁUGIM MORZEM ani też Drugim Londynem nie był. Baptysteryjny portret Mieszka, jako Jana Chrzciciela, jest w katedrze wrocławskiej a kościołem baptysteryjnym jest jakobicka fara szczecińska, na wzór której Mieszko budował farę w Chojnie, gdzie uciekł przed Wichmanem. Wyznanie jakobickie opierało się na kodeksie handlowym Świętego Jakuba, zapewniającym monopol finansowy Żydom.

Jak nas informowała prasa to w Greckiej kanclarii Cesarzowej znaleziono CAŁY tekst Dagome iudex z jej własnoręcznym dopiskiem o Odzie: BARDZO DUMNA PANNA. POGARDZAŁA KRÓLEM.
 
 
« powrót|drukuj