Skip Navigation
 

Trumienna korona Chrobrego

33. DRUGI LONDYN NAD ODRĄ

Polska w Koronie

https://www.youtube.com/watch?v=IhNO8zJfCVM; https://www.youtube.com/watch?v=r-LrA219zCU/

Wawelski Szczerbiec jest pamiątka bitwy nad Mozgawą w r. 1195, w której zginął książę Kujawski Bolesław I, KTÓREGO miecz oddano biskupowi krakowskiego Lisowi a Wawel był zamkiem Biskupim. Ponieważ zamek Królewski GOGOLIN został zburzony przez Jana Luksemburskiego, który wywiózł wyposażenie do Pragi, aby wyposażyć tym ograbiony i zburzony przez Brandeburczyków HRADCZAN to Szczerniec Chrobrego powinien być na Hradczanie? Grzegorz Rzeczkowski, POLSKA ZNOWU W KORONIE – Korona Chrobrego zrabowana przez Prusaków wraca do nas po ponad 200 latach !; Angora, 10 10 04, s. 48

Wg mnie to zrabowana przez Prusaków w Krakowie korona była faktycznie chrobrowska. Wypada mi tylko uzasadnić, w jaki sposób znalazła się w rękach Kazimierza Wlk, odkąd jej losy są znane.

Nekropolia Piastów była na Cytadeli poznańskiej. Zamku tego bronił przed Czechami komes Masława Michał, który w krytycznym momencie wezwał z Lubuszy-Berlina Kazimierza Mnicha. Po udanej odsieczy – choć Kazimierz miał tylko 500 konnych – Michał rzucił pod kopyta książęcego konia miecz i tarczę, na co książę odpowiedział HAB DANK więc Michał podniósł tarczę i założył na prawą rękę – skąd herb AWDANIEC z Odwrócomym M.

To tłumaczy, dlaczego Brzetysław zrabował tron Karola Wielkiego a korona Chrobrego ocalała – bo była Na Cytadeli, w miedzianym sarkofagu Chrobrego, który w r. 1177 Arcybiskup przeniósł do Gniezna. Kazimierz Wlk zaś, dla osłabienia władzy Arcybiskupa, przeniósł sarkofag Chrobrego z powrotem do Poznania, ale bez Korony, którą zabrał do Krakowa. Na rysunku zniszczonego sarkofagu Chrobrego widzimy po bokach postacie palatynów. Sarkofag Chrobrego mógł zostać zniszczony przez Karola XII z powodu napisu KRÓL WANDALÓW I GOTÓW. Pierwotną Górą Lecha była Cytadela poznańska, ale arcybiskup przeniósł nazwę do Gniezna. Katedra gnieźnieńska stoi pod górą, gdyż została wzniesiona przez młodego Chrobrego dla handlarzy Bydłem, gdyż wołowina była strategicznym wiktuałem marynistycznym. Chrobry sposobiłsię się do ataku na Kołobrzeg, gdzie Oda wywiozła z Poznania skarbiec Piastów, ale uciekła mu ze Skarbem Piastów do Strzałowa-Stralsundu.

I. zachowanym inwentarzem Majestycznym Piastów są pamiątki Zjazdu Milenijnego na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Dedykacja w Kodeksie Matyldy jest potwierdzeniem Zerwania zaręczyn w r. 1013 w związku z polskim aliansem z Palatynem Kolonii. Hunsfridigerowie OTRĄBILI pokładziny – że Matylda była kopulowana przez Mieczysława, co było podstawą ich udzielności – a ona na portalu w Strasburgu SZYDZI z małżeństwa Mieczysława z Rychezą.

Rycheza mogła wywieść skarbiec i insygnia Mieczysława II do Berlina-Kolonii, skąd mógł je odzyskać – przynajmniej częściowo – Kazimierz Mnich. Wśród skarbów i regaliów wywiezionych do Niemiec przez Rychezę nie mogło być korony Chrobrego, gdyż była w gestii biskupa poznańskiego. Mieczysław jako Książe Miśnieński tytułu Królewskiego nie używał, a po oddaniu Miśni Dytrykowi Bezprymowiczowi i powrocie do Poznania był nazywany IMPERATOREM, co każe szukać w Poznaniu jego korony Imperatorskiej.

Niesamowite jest przyjmowanie przez Maryldę Kwiatów od Frankensztajna w Kodeksie Wajngardeńskim: Flores in honorem Beatae Virginis, co ja rozumiem jako raport z otrucia palatyna śląskiego Ottona Bolesławowica, ale Frankensztajn mógł mieć też udział w otruciu PO TYM Mieczysława jako stronnik Rychezy?

Anastazja Bolesławowicowa po oddaniu Krakowa Bolesławowi III w r. 1099 wyniosła się do Sącza, gdzie zabrała PAMIĄTKI po Mieszku Bolesławicu. Po dźgnięciu Mieszka przez Baronowicza Prawdzica ZATRUTYM sztyletem wg HAMLETA Szekspira.

Medyk zajął Sztylet, z którego zwrócił Anastazji tylko Rękojeść ze SFINKSEM Prawdziców, który ona POGRYZŁA, co można zbadać kryminalistycznie. Rękojeść zachowała się wraz z innymi pamiątkami Tragicznej Uczty. Np. gemma z WŁOSAMI Mieszka była noszona Wiele Lat na biuście a Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiają legendę NIE Świętego Wojciecha, ale Mieszka Bolesławowica czyli HAMLETA. DRZWI były w jego grobowcu w rotundzie A na zamku Biskupim, skąd po rozbiórce Grobowca przeniesiono je do katedry gnieźnieńskiej, gdzie Nie Pasowały i NIE PASUJĄ jako Małe.

Krzyż z Diademów w Starym Sączu powstał z koron WOŁOSKICH Mieszka i Anastazji. Argumentem za tym jest herma św. Zygmunta w Płocku jako pośmiertny portret Bolesława Śmiałego, a w TEJ SZTUCE jest Sarkofag Świętego Zygmunta w opactwie St. Maurice (Praha stredoveka, Panorama Praha 1983, s. 679) w zachodniej Szwajcarii. Sarkofag byłby zagrabiony z I grobowca Bolesława II Śmiałego w Osieku, gdyż fundatorka Anastazja Bolesławowicowa podpisała się na nim.

Korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego waży 14 funtów i jest zdobiona PERŁAMI. Znaczy to, że NIE była to korona Tronowa, ale GROBOWA, gdyż perły symbolizowały ŁZY, lub Stołowa. Ja łączę ją z Relikwiarzem Berlińskim jako jej Puzdrem. Książe Wrocławski Henryk IV Probus ZAŁATWIAŁ koronację Przemysła II Ottokara w Heildelbergu. Wygrał tam turniej rycerski, na skutek czego stał się bardzo popularny. Otóż burgrabia zamku heildelberskiego herby PIES wykorzystał tą Popularnośc do zorganizowania Folkszturmu przeciw Szwajcarom, których Henryk pobił pod Zurychem – w jaki to sposób za kontrybycję szwajcarską Pies ukoronował się Cesarza Rudolfa.

Ponieważ niemieckie insygnia cesarskie były we Włoszech to Henryk, który Bał się omnipotencji Przebogatego Ottokara, załatwił Rudolfowi koronę STOŁOWĄ czy Pogrzebową z Poznania. Podczas przewozu Korony margrabia brandenburski zarekwirował Puzdro.

Nie budzącą zastrzeżeń koronę Świętego Stefana Profesor Heck tłumaczył zamówieniem jej przez cesarza Ottona III w Rzymie dla Bolesława Chrobrego, ale „ukradli ją" Węgrzy – którzy "zlitowali się" nad Polakami, dla których była to niestosowna formuła suwerenności.

HISTORIA SZTUKI, Tom 18. POLSKA. RZEŹBA I RZEMIOSŁO , Biblioteka Gazety Wyborczej; Edycja serii „Historia Sztuki” przygotowana dla „Gazety Wyborczej”, koordynacja ze strony Agory: Robert Kijak, Małgorzata Skowrońska, Katarzyna Kubicka. Red. tekstu: Justyna Chłap-Nowakowska, Maciej Kuś, Jadwiga Marcinek; C Marketing Room Poland Sp. z o.o. 2011. Wyd. Ryszard Kluszczyński, Kraków; cena 34,99 zł, przecena 24,99 zł, przecena 24 zł.

Jest to chronologia, ale bez systematyki. Zaczyna się to od sztukaterii w Kościelcu Proszowskim, która była efektem ROZBUDOWY stalowni kieleckich po Pokoju Innachosa z Iborem w Paryżu, gdy Kamieniarska Sztuka Nadreńska, rozbudowana przez Pragę i Foroneusza budową Wspaniałej Kolonii, płynęła jako balast. Kiedyś dopraszałem się o zbadanie, czy jest to kamień nadreński, czy też naśladownictwo z kamienia miejscowego na podstawie wzorów nadreńskich? PRZED zbudowaniem metalurgii powiślańskiej i kaszubskiej, co skierowało stalownictwo kielecke na południowy-wschód. Cezurą jest tu Wojna Bogów i budowa przez Kara z Krakowa Troi na Złotym Rogu. Kolumna z Czerwińska nad Wisła na str. 14 zdaje się być średniowiecznym eklektyzmem prehistorycznej sztuki nadreńskiej.
Na str. 8 jest kamieniarski portret Wandy Co Nie Chciała Niemca z Tyńca w podeszłym wieku w Podwójnej Koronie: Scytyjskiej i Wandalskiej, co świadczy, że powstał po zdobyciu przez Rydygiera Kurska ok. r. 460, a na następnej stronie Madonnę z Wysocic k. Miechowa, będącej portretem Jadwigi z Prawdziców ze Zbigniewem. Na str. 11 jest tympanon Dawidowy z Trzebnicy, a ponieważ Śmiały jest w pozie Błazeńskiej więc Tympanon powstał po wypędzeniu go w r. 1079 i rozwodzie Jadwigi z Hermanem.

Na str. 9 jest też portal kościoła św. Jakuba w Sandomierzu, będącego Architekturą Pana Oceanów Posejdona z Poznania. Na str. 10 jest słynny portal ołbiński, też z motywami scyto-wandalskimi, jakby został ufundowany przez Wandę. Ma on analogie w Czechach, co tłumaczę ekspiacją Wandy – że ponieważ Sejm nie pozwolił jej na budowę mauzoleum Rydygiera we Wrocławiu to wysyłała one takowe podarki do Czech, gdzie były Naśladowane.

Słynny kościół w Strzelnie został WYSTOJONY przez warsztat z Trewiru. Wanda SKARŻY SIĘ, że jako cycata pannica jest jeszcze Dziewicą, bo Narzeczony nie myśli o Ślubie. Wobec tego przy przyjmowaniu Raportu o Zdobyciu Kurska i Hołdzie Longobardów w katerze wrocławskiej chciała dać narzeczonemu Nauczkę – ale ten, po wypowiedzeniu słów: WANDA NIECH ROZKAZUJE: NA ZIEMI, NA MORZU I W POWIETRZU, wyjął miecz i rzucił się nań.

Drzwi Gnieźnieńskie zostały przeniesione do archikatedry przy likwidacji grobowca historycznego Hamleta Mieszka Bolesławowica w rotundzie-A w Płocku w r. 1264 i są fundacją wdowy po nim Anastazji. Drzwi Płockie były zaś darem katedry w Magdeburgu za uznanie przez PŁOCK magdeburskiej jurysdykcji między Łabą a Odrą, toteż były dla niektórych Niecenzuralne.

Złota Brama w Malborku była fundacją Agnieszki Meranki, co może mieć koneksje do sarkofagu Henryka IV Probusa. Jednak zestawienie sarkofagu Jagiełły z tympanonem Jerozolimskim w Strzegomiu, przedstawiającym bitwę pod Legnicą w redakcji kardynała Władysława, syna Henryka Pobożnego, jest całkowicie niestosowne. Ołtarz Trójcy Świętej w katedrze wawelskiej na str. 28 jest datowany „po r. 1460”, gdy fundatorem był wyraźnie Kazimierz Wlk.

Rozdział II RZEMIOSŁO zaczyna się od Krzyża Św. Kingi, który powstał ze zdekompletowanych koron Mieszka Bolesławowica i Anastazji, zaś Herma św. Zygmunta jest pośmiertnym portretem Bolesława II Śmiałego, o czym świadczy złupiony przez Szwajcarów jego sarkofag w opactwie St. Maurice, na którym podpisała się Anastazja Bolesłwowicowa wieku starczym. Czesi zestawiają ten sarkofag z hermą płocką, jakby pochodzących z JEDNEGO warsztatu.

Włócznią św. Maurycego jest insygniem Patrycjusza Rzymskiego, jakie cesarz Otton III Rozdawał na Wałach Chrobrego. Na str. 109 mamy Koronę ze Skarbu Tysiąclecia . Gdy na Błazeńskie Tańce niemiecko-rosyjskie odpowiedziałem, że GODŁEM CZECH JEST LEW a nie Orzeł. Ponieważ Chiny były 12 razy podbijane przez Polaków to godłem Czyngis Chana mógł być Orzeł Piastowski.

Poważnym argumentem jest podobieństwo korony Sandomierskiej do grobowej korony Kazimierz Wlk. Ja tłumaczę to tym, że ponieważ skarbiec i insygnia koronne Henryka IV Probusa dostały się w ręce Władysława Łokietka to używał on koron Probusa, bo innych nie miał, co przeszło na Kazimierza III. Korona Sandomierska jet wotum bitwy pod Sandomierzem w roku 1287, gdzie zginęło 8 Królów Tatarskich, 8 dostało się do niewoli a 4 uciekło - więc Henryk III Prawy (wcześniej Probus) ZAKOPAŁ na polu bitwy swój Hełm z Koroną, Miecz i Włócznię.

Dziś rozmawiałem z Zasłużonym Architektem PRL nr STO – jedynym Bezpartyjnym, który – przerzucając tą książkę – zwrócił uwagę na mebel Kolbuszowski na str. 151. Zaczął opowiadać, że Po Wojnie robił inwentaryzację Wawelu, gdzie napracowali się nad ZAMKAMI mebli z Kolbuszowej. Odpowiedziałem, że Jan III Sobieski zrobił w Kolbuszowej wytwórnię kolb do karabinów GROM, więc przy okazji zaczęli produkować Meble.

Jego przyjaciel Rehorowski zamieszkał w kamienicy JAŚ, gdzie była szafa Gdańska, z której zrobił doktorat, wykazując, że szafa jest średniowieczna, czego recenzenci Ugryźć nie mogli. Odpowiedziałem, że jeśli Średniowieczna to została przywieziona przez Szylingową, która mieszkała w tej kamieniczce podczas budowy wieży renesansowej na Obserwatorium Kopernika.

Słynny portret Karola Wielkiego jest portretem Karola IV Luksemburga Wolgemuta Duerera, ojca słynnego grafika. Ponieważ brat Albrechta Hans był malarzem krakowskim to domyślać się można jeszcze dziada słynnych braci, który namalował w TYM STYLU portret Kazimierza Wlk w Parlamencie Paryskim. Jeden z Direrów, miał być zabity przez Litwinów pod Grunwaldem jako wnuk króla polskiego Kazimierza Wielkiego, ale dostał się tam tylko do niewoli i WYMALOWAŁ zamek Kazimierza Wlk w Lublinie, gdzie urzędował Władysław Jagiełło.

Polscy historycy sztuki zawsze rościli do korony Świętego Cesarstwa Rzymskiego, co ja kontestowałem, gdyż argumentów naukowych nie znałem. W latach 70. wycofałem się z tej kontestacji a kilka lat temu powróciłem do tegoż z „kontrapunktem” – co często polega na stawianiu hipotez Absurdalnych, żeby wyjść z Zaklętego Koła – że jest to INDYJSKA korona Leszka III Wyścigowego (?), którą Henryk IV Probus UKORONOWAŁ Rudolfa Habsburga jako protegowanego czeskiego – co dla Czechów mogło być Koronacją BŁAZEŃSKĄ?

Przedwczoraj zdjąłem z półki książkę Die Deutschen Cesaren, gdzie na str. 142 i 143 są Jabko i Korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego, z adnotacją, że waży CZTERNAŚCIE funtów, ma 240 pereł i 120 kamieni szlachetnych. To świadczy, że NIE JEST TO KORONA TRONOWA, ALE TRUMIENNA CZY POGRZEBOWA? Biorąc jeszcze pod uwagę, że krzyż na kornie NIE JEST CHRZEŚCJAŃSKI a grecki, który został podrasowany chrześcijańsko skóceniem 3 ramion, to znaczy że był POGAŃSKI. Ponieważ JEDYNĄ analogią do korony Świętego Cesarstwa Rzymskiego jest WANDALSKA korona Mieszka I jako Świętego Fidesa czyli Fiodora-Witalisa to może to być Korona Pogrzebowa Leszka III i Chrobrego jako RÓWNEGO LECHOWI WIELKIEMU, pod jaką to formułą składano do groby Chrobrego.

 
 
« powrót|drukuj