Skip Navigation
 

Admirał Papieski Tomasz Wolski

42. ABSOLUTYZM EUROPEJSKI

Eugeniusz Sabaudzki

Wolfgang Oppenheiner, EUGENIUSZ KSIĄŻĘ SABAUDZKI, Oficyna Wydawnicza Historii XIX i XX Wieku BYTNARA RUDEGO Warszawa 1997

Nad cytadelą w Budapeszcie góruje statua Księcia Eugeniusza Sabaudzkiego – wodza, który uratował Europę przed podbojem francusko-tureckim czyli JEZUICKIM. Eugeniusz uważał wprawdzie za swą najtrudniejszą operację ewakuację Mantui, ale temu największemu wodzowi los nie szczędził sytuacji arcytrudnych.

Wg mnie decydującym momentem w historii Europy była ofensywa Tallarda w dół Dunaju latem 1704, na wieść o czym Eugeniusz, który miał bronić Renu pospieszył nad Dunaj, aby zapobiec połączeniu się armii francuskiej z bawarską, ale gdy dotarł do Heidenheimu k. Ulm to wrogie armie były już połączone. Elektor bawarski chciał niezwłoczne uderzyć na Eugeniusza, ale Francuzi odwlekali, co uratowało go przez przybycie Anglików. Jeśli Francuzi myśleli, że nie ostrzelani Anglicy będą łatwym łupem to pomylili się.

Bitwa Hoechstadt-Blindhein SKRUSZYŁA KAJDANY DLA EUROPY. Książę Marlborough okazał się godnym partnerem Eugeniusza a atak kawalerii angielskiej przechylił po zaciętych walkach szalę na korzyść austriacko-angielską. Eugeniusz proponował cesarzowi Leopoldowi I aneksję Bawarii, co ten odłożył oglądając się na finansujące wojnę Potęgi Morskie, Anglię i Holandię, nie zdając sobie sprawy, że po bitwie pod Hoechestad-Blindheim były one w sytuacji przymusowej, toteż zaniedbanie tego było ponoć największym błędem Habsburgów. Po osiągnięciu celów w Belgii w Anglii doszli do władzy wigowie, którzy zdymisjonowali Marlborough’a i wycofali się z wojny.

Krążyły słuchy o MILIONOWEJ armii Ludwika XIV, którą zjadł syfilis. Francja miała 20 mil ludności, co było skutkiem polityki populacyjnej Kardynała Richelieau, wobec czego taka mobilizacja była możliwa. Carnot stworzył Armię Rewolucyjną, zwiększając stutysięczną armię dziesięciokrotnie i czyniąc z niej BESTIĘ. Dla Carnota limitem były dostawy saletry czylijskiej, z czym Ludwik XIV podczas hiszpańskiej wojny sukcesyjnej problemów nie miał.

Ludwik XIV został WIELKIM dzięki Marysience, która dostarczyła mu otrzymaną po bitwie pod Chocimiem technologię żelaza węgierskiego z Siedmiogradu. Na wieść o czym Turcy wpadli w panikę i oblegli Wiedeń – ale dzięki karabinom grenadierskim GROM piechota wybraniecka zatrzymała pod Wiedniem atak janczarów a po przejściu kuruców na stronę polską husaria uderzyła na namioty tureckie.

Była to technologia STALIWA, którą produkowano bałkanki, ale mieli ją również Sapiehowie w Kownie ze zniszczonej przez Tatarów polskich Huty Jasnej w Częstochowie, dzięki czemu produkowali bandolety, arkebuzy i surowe lufy dla goldynek cieszyńskich. Francuzi zaczęli zaraz produkować masowo STALIWNE karabiny z BATGNETAMI, co dało im przewagę taktyczną. Ludwik XIV miał więc dane, aby po Hoechstad-Blindheim powołać MILIONOWĄ ARMIĘ, która miała jednak przypominać bardziej świnie niż żołnierzy a została zniszczona nie przez syfilis, co zimę 1708-9, gdy na tą głodną i obdartą armię spadł Wielki Mróz i Głód Francuski.

Eugeniusz był pracoholikiem, nosił się i jadł skromnie, nie miał czasu dla kobiet i nie umiał nawet tańczyć, co kompensował potem wspaniałymi pałacami, w których były PSZCZOŁY. Dopiero u szczytu sławy znalazł kobietę swego życia, wdowę po swym poległym generale, bogatym magnacie węgierskim. Eleonora Batthyany odpowiadała księciu intelektualnie, który był nazywany Filozofem Wojny i Księciem Pokoju, gdyż umiał wygrywać pokój jak wojnę, i przyczyniła się do zwycięstw nad Turkami przez pozyskanie chłopa węgierskiego.

Eugeniusz, jako wojenny gubernator Węgier, zniósł poddaństwo chłopów i pozwolił im brać tyle ziemi pańskiej ile zdołają obrobić, co wywołało reakcję koterii panów węgierskich, ale wówczas Eleonora zrobiła wszystko, żeby ten akt wojenny nie został uchylony. Prawdziwymi beneficjentami 2 wielkich zwycięstw Eugeniusza nad Turkami, pod Sentą i Belgradem, byli chłopi węgierscy, dzięki czemu Węgry stały się wielkim eksporterem zboża. Eugeniusz, który zaczynał karierę wojskową jako huzar, lubił Węgrów.

Eugeniusz zrobił z merkantylistycznego władztwa habsburskiego mocarstwo. Był wrogiem Bawarii i obawiał się Prus, choć to u niego zaczynał karierę wojskową Fryderyk II. Fryderyk napisał w swych pamiętnikach, że kryzys Austrii po śmieci cesarza Karola VI był spowodowany tym, że ZABRAKŁO KSIĘCIA EUGENIUSZA – gdyż tylko on mógł tych sto państewek habsburskich w miarę bezkonfliktowo prowadzić. W XIX w. Austria była nazywana Więzieniem Ludów – czego symbolem jest cytadela w Brnie - które stanęło na drodze Rosji, nazywanej Więzieniem Narodów, gdzie jednak przewaga ludnościowa Rosjan była dużo większa niż Niemców w Austrii.

Wobec strategicznego sojuszu rosyjsko-serbskiego Austria została skazana na protektorat Prus, które wygrały sprawę niemiecką aneksją Nadrenii, czym dla Austrii była możliwość aneksji Bawarii.

ADMIRAŁ PAPIESKI TOMASZ WOLSKI

Uwieczniony przez Fredrę jako Papkin mlody Tomasz Wolski zdobył europejską slawę napadem na Algier, czym omal nie wywołał wojny turecko-hiszpańskiej. Jego celem był jednak KONSTANTYNOPOL, co chciał zrealizować planem Władysława VI, polegającym na budowie na Litwie orłowców w pakietach do oblężenia Konstntynopola, które miałyby być zmontowane w Serbinie przy pozorowanym ataku Hiszpanów
 
 
« powrót|drukuj