Skip Navigation
 

38. POD CZARNYM KRZYŻEM

Koronowo

Krzysztof Kowalewski, KORONOWO 1410, Mówią Wieki, 10/2010, s. 42-45

Długosz pisze, że bitwa pod Koronowem była WAŻNIEJSZĄ od grunwaldzkiej. Podczas Wielkiej Wojny armia CESARSKA Luksemburgów został skoncentrowana dla obrony Śląska pod Santokiem (Gorzowem) i Drezdenkiem, aby po Grunwaldzie uderzyć na Wielkopolskę CZTEROMA FRONTAMI. Pod Człuchowem armia dowodzona przez Wójta Nowej Marchii Kuechmeistera podzieliła się znowu na 2 fronty, żeby zaatakować Bydgoszcz od południa i północy, ale armia Północna napotkała pod Koronowem główne siły polskie i po rozpoznaniu polskiego frontu nad Brdą zaczęła się Cofać.

Kuechmeister został jednak doścignięty przez polskich STRZELCÓW KONNYCH i zmuszony do bitwy. Bitwa odbyła się ze wszystkimi ceremoniałami i trwała 8 godzin, z 2 przerwami na posiłki i wymianę jeńców – jakby obie strony czekały na posiłki? Gdy obie strony były już solidnie zmęczone to Jan Naszyn z Ostrowca zdobył Wielką Chorągiew Nowej Marchii i Niemcy zaczęli uciekać.

Bitwa pod Koronowem była klęską polityczną Luksemburgów, którzy utracili marchię Brandenburską oraz zajęty przez Polaków Śląsk. W opisie bitwy pod Koronowem – Ważniejszej od grunwaldzkiej – nie zrozumiali są STRZELCY KONNI, których tłumaczy się jako Tatarów lub Kuszników Konnych, ale kusza do walki konnej się nie nadawała więc tłumaczeniem pozostają tu ARKEZBUZERZY.

Podobnie jest z artykułem: Andrzej Brzozowski, TRIUMF PLEBEJUSZY – 24 października 1415 (s. 3); o bitwie pod Anzicourt – jakoby wygranej przez łuczników angielskich. W początku XV wieku pojawiła się sprężysta WALCOWANA stal Gdańska, umożliwiająca Pełne zbroje ludzkie i konskie. Było to atutem Krzyżaków pod Grunwaldem i Francuzów pod Anzicourt. Dr. Pigoń z AEk mówił mi, że przy pomocy najlepszych łuczników wykonano łuk zdolny do przebicia pancerza ze stali Gdańskiej, i zapytał mnie: JAK PAN SĄDZI, ILE MÓGŁ WAŻYĆ. - Ze 20 kg? - 40!

Z tego wniosek, że pokryci do końskich kolan stalą Gdańską Francuzi – których było ZA DUŻO – zostali zmasakrowani KARTACZAMI.

https://marucha.wordpress.com/2021/03/16/wolne-tematy-20-2021 - Ad. 69: Dziękuję Panu za post o Wielkiej Tartarii jako Zapowiedzi Moskwy. Moskwa należała do Polski do bitwy pod Wrocławiem w r. 1470, w której Węgrzy i Turcy rozgromili Polaków. Polacy zapłacili wówczas za Rozejm Śląskiem, Krymem, Kubaniem, Donbasem, Powołżem i Moskwą.

Tego było jednak Maciejowi Korwinowi Za Mało, bo zażądał za Pokój jeszcze Brandenburgii, na co Polacy się nie godzili. Wobec czego w r. 1474 doszło więc do bitwy pod Międzyrzeczem, w której Mehmed II Zdobywca przeszedł na stronę polską odzyskując Dzięki Serbom Belgrad i Konstantynopol a przy pomocy Tatarów zabrał Węgrom Donbas, Powołże i Moskwę, która przy wsparciu Turków zabrała Polsce Nowogród Wielki.

Imperialna Rosja to podbój przez lancknechtów Lutra Powołża w czasie oblężenia przez Sulejmana Wspaniałego Oranu, wobec czego Sulejman musiał Główkować: BRONIĆ ASTRACHANIA CZY STUTTGARTU ??? co zbankrutowało Karola V, który SZEDŁ NA WARSZAWĘ.

To była oczywiście gra Bony, która wiedziała, że po upadku Oranu Sulejman uderzy na WŁOCHY. Sulejman Uznał Zabór Powołża za napad Iwana IV na Kijów w trakcie TRAKTATOWEJ wyprawy na Krym z pomocą dla Dymitra Wiśniowieckiego. Zamach na Kijów nie udał się więc Iwan dostał się pod protektorat turecki, narzędziem czego była Sadystyczna Opryczna.

Wielka Tartaria nie miała z tym nic wspólnego, gdyż była skutkiem kapitulacji Batu Chana przed Konradem Mazowieckim w Tarczku w Górach Świętokrzyskich. W Pokoju Krakowskim Batu oddał Danielowi Romanowiczowi Kijów jako KRÓLOWI KIJOWSKIEMU a Beli IV Halicz, który po bitwie nad Litawą przyjął tytuł IMPERATORA Wielkiej Tartarii. Wielka Tartaria trwała więc od bitwy pod Tarczkiem w r. 1244 do bitwy pod Drohiczynem w r. 1264.
 
 
« powrót|drukuj