Skip Navigation
 

Trumna cesarza Konrada II

33. DRUGI LONDYN NAD ODRĄ

Budziszyn

Najwspanialszym dziełem złotnictwa średniowiecznego jest relikwiarz Trzech Król w Kolonii. Dałem się zwieść APOTEOZIE Pokoju w Budziszynie w r. 1018, z granicą na Łabie i Solawie, więc uznałem relikwiarz za trumnę Bolesława Chrobrego. Pokój Budziszyński był jednak Wybawieniem i dla Niemców, gdyż kończył wojnę, która zdawała się nie mieć końca. Konrad II chwali się więc na swej trumnie, że został cesarzem DZIĘKI doprowadzeniu do Pokoju w tej strasznej wojnie.

I etap wojny trwał od r. 1002 do kapitulacji Polków pod Poznaniem w r. 1005, w wyniku czego utracono stołeczny Szczecin. Ponieważ Poznań na stolicę się nie nadawał, gdyż mógł być zatopiony tamą poniżej to Szczecin-Gniezno ewakuowano do Giecza, którego nazwę też przeniesiono; stolicą wojenną został Wrocław i podjęto budowę stolicy Imperialnej w Kruszwicy.

W r. 1007 wojnę wznowiono. Odwetowa wyprawa niemiecko-czeska na Legnicę sczezła w 1008 r. pod Strzegomiem więc Niemcy byli ostrożni, aż w r. 1013 postanowili rozstrzygnąć wojnę uderzeniem na Głogów, co spowodowało zagładę całej armii cesarskiej na drodze z Głogowa do Szprotawy.

To dało granicę na Łabie, ale w r. 1015 wojna wybuchła ponownie, i trwała ze zmiennym szczęściem do oblężenia przez Niemców Niemczy w r. 1017, w trakcie czego został ciężko ranny cesarz. Gdy Niemcy złapali strzelca wyborowego, który ranił cesarza to ten zapytał: - DLACZEGO ZABIJAŁEŚ CO DRUGIEGO NIEMCA? - BO MAM DWÓCH PANÓW. DLA JEDNEGO ZABIJAŁEM A DLA DRUGIEGO OSZCZĘDZAŁEM.

Henryk II nie mogąc sprawować rządów oddał władzę kanclerzowi, który zdał się na pośrednictwo burgundzkie, skąd TRYUMF Budziszyński na trumnie Konrada II.

 
 
« powrót|drukuj